Ekoskóra

Wersja z dnia 06:31, 14 paź 2016 autorstwa Krzysztof (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Logo big.pngJakim materiałem jest ekoskóra ?

Ekoskóra jest znana od dziesięcioleci. Pod nazwą Ekoskóra, skóra syntetyczna, sztuczna skóra kryje się materiał, który wygląda jak skóra, jednak nie nią nie jest.

Ponieważ skóra naturalna jest materiałem drogim, a przez blizny i inne uszkodzenia i nieregularnym licu obróbka jest bardzo kosztowna, człowiek zawsze starał się przedstawić skórzaną powierzchnię z materiału zastępczego. Sztuczna skóra jest stosowana praktycznie we wszystkich dziedzinach, gdzie pojawia się skóra: obuwie, odzież, meble, samochody.

Producenci ze względów wizualnych dążą do tego, aby ekoskóra naśladowała powierzchnię skórzaną. Parametry takie jak oddychalność, przepuszczalność pary wodnej ekoskóry są gorsze, niż skóry naturalnej, dlatego jest ona tańszą alternatywą od prawdziwej skóry.

Istnieją obszary, gdzie ekoskóra jest bardziej pożądana, niż skóra naturalna. Siedzenia motocyklowe, obicia tapicerki w łodziach, siedziska na wyciągach dla narciarzy są bardziej trwałe niż skóra. Słońce i woda nie mają tak silnego wpływu na wygląd ekoskórę.

Nawet w medycynie np.: fotele dentystyczne, stoły do masażu, itp są bardziej trwałe jeśli są wykonane z sytentycznej skóry. Takie elementy wyposażenia powinny być regularnie dezynfekowane. Na ogół są to środki odkażające na bazie rozpuszczalników. Działanie tych specyfików na skórę naturalną prowadzi do rozpuszczania górnej warstwy koloru i wysuszają skórę. Skóra sztuczna jest odporna na działanie takich środków.

Ekoskóra ma również zastosowanie w środkach transportu, gdzie czyszczenie takich elementów musi odbywać się szybko i za pomocą "ostrzejszych" środków.

Ekoskóra ma również inne nazwy, takie jak:

  • skaj
  • vinyl
  • Pelliccia artificiale
  • Piel artificialW większości przypadków jednak pojawiają się oznaczania poliamid lub poliester. Nowoczesne ekoskóry wytwarzane są zamiast z powłoki PVC, powłoką poliuretanową. Dlatego również nazywana jest jakoś skóra PU.

Rozróżnienie od prawdziwej skóry nie zawsze jest łatwym zadaniem. Cechą sztucznej skóry jest materiał włókienniczy który jest pokryty tworzywem sztucznym. Istnieją ekoskóry, które od spodu również od spodu podobne są do skór prawdziwych. I nawet eksperci na pierwszy rzut oka mają problem z oceną, czy jest to skóra naturalna, czy materiał sztuczny. Dlatego dla użytkownika końcowego bardzo trudne jest odróżnienie wyrobów skórzanych. Dlatego eksperci, aby odróżnić skórę od ekoskóry swój wzrok kierują najpierw na dolną warstwę materiału.

Ekoskóra ma na wierzchniej stronie tłoczony wzór, aby jak najbardziej upodobnić ją do skóry naturalnej, podobnie jak skóry tłoczone.

Sztuczna skóra w wysokich temperaturach topi się i spala. W odróżnieniu od skóry naturalnej, która kurczy się i twardnieje. Zapach który towarzyszy spalaniu ekoskóry przypomina spaleniznę lub palony plastik. Skóra naturalna ma woń spalanych włosów.

Eksperci przypominają również, ze ekoskóry są cieńsze od skór prawdziwych i są bardziej podatne na rozciąganie po podgrzaniu.

Ogołnie rzecz biorąc, można polegać na identyfikacji producenta. Przy zakupach internetowych, na targach lub podczas zakupów za granicą nalezy być ostrożnym.

Cechy szczególne tapicerek samochodowych wykonanych z ekoskóry

W prawie każdym samochodzie są powierzchnie, które posiadają elementy pokryte ekoskórą. Czy to są twarde części plastikowe (deska rozdzielcza, kierownica, klamki). Fotele wykonane ze skóry naturalnej, mogą posiadać elementy, które są wykonane z ekoskóry (tyły, boki itd). Na przykład Jaguary, pojazdy amerykańskie, francuskie, japońskie na powierzchnie kontaktu z ludzkim ciałem wykonane są ze skóry naturalne, natomiast inne obszary tapicerowane są sztuczną skórą. W przeciwieństwie do branży meblarskiej jakość skór sztucznych są zazwyczaj bardzo dobre.

Za przykład może posłużyć niezwykle wytrzymały materiał MB-TEX od Mercedes-Benz, który przez pokolenia służył w taksówkach. Tylko wtedy, gdy materiał był bardzo stary, pojawiały sie uszkodzenia typowe dla skór syntetycznych. Obecnie w Mercedesie stosowany jest materiał Mercedes Artico.

Cechy szczególne tapicerek meblowych wykonanych z ekoskóry

Zwłaszcza w niedrogim segmencie meblarskim, istnieje szeroka gama mebli, które w całości są pokryte sztuczną skórą. Jak w przypadku tapicerek samochodowych istnieją meble, które częściowo są obszyte skóra i ekoskórą. Skóra ekologiczna jest popularna w miejscach o dużym natężeniu ruchu np.: hotele, restauracje.

Syntetyczna skóra w branży można powiedzieć, że jest młodszym bratem prawdziwej skóry. Znajduje się w niższym segmencie cenowym. Syntetyczna skóra jest mniej trwała od prawdziwej skóry. W szczególności na powierzchni siedziska, podłokietników dochodzi do przerwań powłoki, często jeszcze w okresie gwarancyjnym lub wkrótce potem.

Klienci często nie wiedzą, że przynajmniej część powierzchni mebli, które zakupili są pokryte ekoskórą. Większość z tych informacji pojawia się małym drukiem i jest często myląca: textil-leather, Leather-tex,. Sprzedawcom, którzy nie zdeklarowali jasno towaru, który chcą sprzedać, nie należy ufać.

Ekoskóry stają się coraz bardziej popularne, ich strona wewnętrzna jest klejona.


Cechy szczególne galanterii wykonanych z ekoskóry

Wiele tanich toreb i etui wykonanych jest z syntetycznej skóry. Lecz nawet w najwyższych segmentach cenowym pojawiają się wyroby z ekoskóry, która jest także bardzo wytrzymała. Louis Vuitton stosuje tłoczenia logo na dużych obszarach wykonanych z ekoskóry

Cechy szczególne odzieży wykonanych z ekoskóry

W sektorze odzieżowym wyroby ze sztucznej skóry znajdują się w niższym przedziale cenowym. Ponownie zdarzają się przypadki, że klienci zakupując towary z ekoskóry, nie do końca wiedzą, że nie są to wyroby wykonane z prawdziwej skóry. Tak samo, jak w przypadku mebli wykonanych z ekoskóry należy zachować szczególną uwagę przy zakupach internetowych.

Popularne są futra wykonane ze sztucznych skór, ponieważ naturalne osiągaja bardzo wysokie ceny oraz spadające na nie i ich właścicieli fale krytyki.

Imitacja skóry z płaszczki w kombinezonie motocyklowym. Kopia jest dobrze wykonana i ciężko do odróżnienia od prawdziwej.

Cechy szczególne obuwia wykonanego z ekoskóry

W obuwiu wykonanym z ekoskóry istnieją jasne zasady dotyczące identyfikacji materiału. Musi on być określony ustaloną symboliką, z którego zostało wykonane obuwie w warstwie zewnętrznej i wewnętrznej.


Dalsze informacje