Uszkodzenia surowej skóry

(Przekierowano z Znakowanie bydła)
Logo big.png


Uszkodzenia skór surowych

Uszkodzenia skór surowych wpływają na ich późniejsze zastosowanie.

Każdego roku łączna straty spowodowane uszkodzeniami skóry w Niemczech przekraczają 250 mln euro. Zalicza się do nich uszkodzenia, które zwierzęcie nabyło podczas życia, jak uszkodzenia, które zostały nabyte podczas uboju i po nim.

Oto kilka przykładów, które sprawiają, że skóra staje się bezużyteczna lub powoduje straty. Wiele uszkodzeń skóry jest niewidocznych na skórze niegarbowanej. Stają się widoczne dopiero w pierwszych krokach podczas procesu garbowania.

Oczywistym jest, że nie wszystkie uszkodzenia da się przewidzieć i odpowiednia im zapobiegać. np.: ukąszenie kleszcza.

Uszkodzenia-skory.jpg


Ślady obornika

Uszkodzenia powstają, jeszcze w żywym zwierzęciu, gdy odchody są utrzymywane zbyt długo na skórze, co powoduje silny wzrost porów przez nadmierne pocenie się zwierzęcia. Jeśli ślady obornika nie są zbyt silne, skóra jest jeszcze do użycia.

Ukucia

Ukucia ostrymi przedmiotami przez hodowców. Skóra staje się bezużyteczna, jeśli występują one częściej i są trudne do wyleczenia.

Ukucia-1.jpg


Brodawki

Podobnie, jak w przypadku ludzi, tak na skórze zwierząt mogą występować brodawki. Na poszczególnych etapach garbowania takie uszkodzenia potrafią "odpaść". Jednak nawet be rozdzielania brodawki prowadzą do pogorszenia jakości skóry.

Brodawki.jpg


Pęknięcia

Spowodowane w okolicach karku przez ostre części roślin, kolców, ale również przez drut kolczasty. Wielkość uszkodzenia zależy od częstotliwości i głębokości pęknieć.

Pekniecia-1.jpg


Urazy od rogów

Urazy spowodowane przez walki zwierząt może powodować znaczne blizny. Tutaj widoczne nawet od warstwy mięsnej.

Urazy-1.jpg


Blizny pooperacyjne

Zwierzęta mogą posiadać również blizny chirurgiczne. Są oczywiście bardzo widoczne.

Blizny-pooperacyjne.jpg


Fałdy

Fałdy skóry są zjawiskiem normalnym i nie wpływają na jakość i wartość skóry. Występują one u bydła w okolicy szyi, brzucha, gdzie włókna tkanki łącznej są dłuższe. Wzór ziarna jest uderzający w tych miejscach.

Kleszcze

Ukąszenia kleszczy zostawiają małe ślady na skórze, a tym samym obniżają jej wartość.

Kleszcze-1.jpg


Znakowanie bydła

Znakowanie bydła w obecnych czasach jest bardzo rzadko stosowane w europie.

Żelazne narzędzie do znakowania bydła. Źródło: Niemieckie Muzeum Skóry w Offenbach
Znakowanie-bydla-1.jpgOwady w skórze

Części owadów - jaja, larwy, które są pasożytami ssaków i żywią się nimi. Są często uciążliwym problemem i mają duży wpływ na jakość skóry.

W zależności od miejsca owady składają jaja w nosie, w ustach lub na skórze. Szczególnie narażone jest młode bydło w pierwszych sezonach wypasu. W europie środkowej zwykle są to trzmiel, które roją się od czerwca do września, z naciskiem na lipiec. Muchy żyją tylko 3-5 dni i w tym okresie potrafią złożyć około 800 jaj. Po 4-7 dniach larwy wylęgają się i przenikają przez skórę.

Ślady po owadach obniżają wartość skóry, jako materiału obiciowego, ale dotyczą prawie wszystkich gatunków zwierząt, powodują olbrzymie szkody.

Uszkodzenia w rzeźni

W rzeźni zła obróbka, może powodować zmniejszenie powierzchni użytkowej skóry.

Inne przyczyny uszkodzenia skór

  • Pasożyty skórne, takie jak roztocza, świerzb, wszy uszkadzają skórę i wpływają na jej jakość
  • Również grzyby (porosty) uszkadzają skórę
  • Z powodu złego przechowywania po odzielenia skóry od mięsa skóra gnije przez negatywny wpływ bakterii i soli.

Podsumowanie

Klienci wymagają, aby towar który kupują był bez zarzutu. Zmarszczki, blizny, różnice w licu są postrzegane jako wada. Obejmują one wiele różnic w powierzchni i wynikają z jej naturalności. Dobrze zrośnięte blizny potrafią być bardzo stabilne. Zmarszczki w skórze są naturalne, jak zmarszczki na skórze ludzkiej. Jeśli posiadasz skórę w domu i jest absolutnie jednolita, posiada jednakowy wzór na całej powierzchni, prawdopodobnie została ona poddana korekcie lica w trakcie garbowania. Gdzie został odciśnięty wzór, aby ukryć naturalne znaki zwierzęcia.

Dalsze informacje