Wykończenie skóry

(Przekierowano z Top Coat)
Logo big.png


Wykonczenie-1.jpg


Wykończenie

Wykończenie skóry jest ostatecznym procesem, który zmienia wygląd powierzchni skóry i ma wpływ na jej właściwości. W tej kwestii głównie chodzi o podatność na przebarwienia, impregnacje, a także mechaniczne procesy, takie jak prasowanie i wytłaczanie wzoru.

Wykończenie skóry, jako farbowanie

Aby skóra była wytrzymała i przedewszystkim odporna na wodę oraz zaplamienia farbowana jest barwnikami anilinowymi już po etapie garbowania. Skóra gładka używana w przemyśle samochodowym, meblarskim, odzieżowym, itd posiada tą wstępną dodatkową warstwę farby. Po tym procesie skóra dalej jest pigmentowana powierzchniowo.

Skóra naturalna bez wykończenia nazywana jest Aniliną, a z bardzo cienką warstwą wykończenia Semi-aniliną. Skóra, która posiada warstwę farby przynajmiej 0,15 mm powinna być już nazywana skórą gładką.

Olbrzymią zaletą skór anilinowych jest wrażenie ciepłego dotyku i naturalności. Wadą jest podatność za zabrudzenia i zaplamienia. Skóra gładka w dotyku jest zimniejsza, ale wiele mniej wrażliwa, prostsza w utrzymaniu i pielęgnacji. Skóra gładka posiada również mniejszą oddychalność, niż skóry otwarte, bez warstwy wykończenia.

Istnieją również skóry, które wykańczane są woskiem lub olejem. Te skóry nazywamy Pull-UP.

Gruntowanie, Top Coat, wykańczanie

Gruntowanie zwiększa przyczepność farby do powierzchni. Po nałożeniu farby przychodzi przezroczysta powłoka Top Coat. Chroni farbę przed ścieraniem i określa stopień połysku i chwytu. Stosowane w tym procesie środki sieciujące zwiększają właściwości odpornościowe Top Coat-u.


W latach 70, 80 skóra samochodowa nie była farbowana na wskroś. Skóra takie z czasem użytkowania nabywają ślady pięknej patyny.

W zależności od grubości warstw wykończenia skóra nazywana jest inaczej:

  • Brak wykończenia to skóry anilinowe
  • Cienka warstwa wykończenia to semi-aniliny
  • Pełna warstwa Top Coatu to pigmentowana skóra gładka.

Dalsze informacje