Suszenie

Logo big.png


Skóra w trakcie garbarni jest podawana suszeniu w kilku etapach. Maksymalnie dwa razy. Suszenie skóry można przeprowadzić kilkoma metodami: suszenie w stanie swobodnym (rozwieszonym), suszenie w stanie narażenia na mokro, suszenie próżniowe, suszenie na płytach szklanych, suszenie prądami wysokiej częstotliwości. W trakcie suszenia trzeba wziąć pod uwagę rożne parametry, aby zdecydować o wybranej metodzie suszenia. Ważna role w procesie suszenia odgrywa czas.Krótszy czas suszenia, związany jest z wyższymi kosztami energii.W związku z tym, należy zwrócić szczególną uwagę, jak zmienia się powierzchnia skóry podczas suszenia.Sposób suszenia ma również wpływ na gładkość skóry.

Wyciskanie

W przemyśle skórzanym wyciskanie dotyczy mokrych skór, które zostały na świeżo wygarbowane. Celem procesu jest zmniejszenie czasu suszenia skór. Na tym etapie skóra traci od 35 do 50 % wody. Po tym procesie skóra zostaje wygładzana. W tym celu stosuje się specjalne wygładzarki walcowe pokryte filcem, które rozprostowują i wyrównują powierzchnię skóry, zapobiegając tworzeniu się zagięć i zmarszczek.

Wyciskanie.jpg


Suszenie w stanie swobodnym (rozwieszonym)

Metoda suszenia skóry w stanie swobodnym, polega na rozwieszeniu skór na hakach lub prętach , w stanie całkowicie wygładzonym w normalnej temperaturze pokojowej przy ewentualnie zwiększonej cyrkulacji powietrza. W zależności od rodzaju skory, proces może trwać do kilku tygodni.Ten rodzaj suszenia jest najodpowiedniejszy dla delikatnych i cienkich skór. Zniekształcenie/deformacja skór w tym przypadku nie jest zwiększona.

Naprężanie i przybijanie

Naprężanie i przybijanie krawędzi skóry odbywa się na płycie wykonanej z drewnianej kratki lub z metalowej perforowanej siatki z gwoździami lub zszywkami, pod wpływem tej metody suszenia skóra zostaje wyrównana i wygładzona.Powoduje to również odparowanie wody z blizn i znamion, a suszenie wewnętrznej strony skóry jest przyspieszane w wyniku cyrkulacji gorącego powietrza w tunelach suszarniczych. Nowa technologia suszenia skór meblowych zwiększa gładkość i przyrost powierzchni skóry, dzięki naprężaniu jej na hydraulicznej ramie.


Suszenie próżniowe

Suszenie próżniowe polega na zasadzie fizycznego odparowania wody, pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze. W różnych suszarkach próżniowych skóry rozciąga się osobno na poziomo ustawione i ogrzane powierzchnie metalowych płyt. W wyniku wytworzonej próżni woda zawarta w skórze odparowuje w kilka minut. Zaletą suszenia próżniowego jest to, ze nie stosuje się żadnych klejów. Suszenie próżniowe pozwala osiągnąć większą gładkość skór i wyrównanie blizn i znamion, czyniąc je szlachetniejszymi. W wyniku suszenia próżniowego skóra traci w stosunku do suszenia przez rozciągania skóry od 8 do 10% powierzchni.

Suszenie szklanych płytach

Suszenie skór przez naklejanie ich na płyty szklane , daje przewagę nad innymi rodzajami suszenia w przypadku uzyskania równej i gładkiej powierzchni skór które posiadają znamiona i blizny. W wyniku naciągania i klejenia zostają częściowo rozprostowane. Suszenie przez naklejanie skór na powierzchnie szklanych lub emaliowanych płyt, pozwala uzyskać gładka powierzchnię.. Znamiona i blizny, w wyniku naciągania i klejenia zostają częściowo rozprostowane. Metoda ta sprawia, że skóra nie może się wypaczać lub kurczyć podczas suszenia. Wzrost wydajności powierzchniowej w stosunku do suszenia w stanie rozwieszonym , czy suszeniem próżniowym wynosi od 5-10 %.Do klejenia skóry są używane kleje skrobiowy lub celulozowy,który dobrze rozpuszczą się w wodzie i nie wnika zbyt głęboko w skórę mimo dobrej przyczepności do skóry. Podczas suszenia na powierzchni skóry pozostaje delikatna warstwa kleju, która pozostawia obciążenie na bliznach, należy to wziąć pod pod uwagę w dalszych procesach wykończenia skóry. Przed suszeniem na płyty są naklejane wilgotne skóry, które następnie wprowadzane są do tuneli suszarniczych o kontrolowanej temperaturze i cyrkulacji powietrza. Skóry zostają całkowicie wysuszone w ciągu kilku godzin ( 5-6 godzin). Zaletą tej metody, jest krótki czas suszenia, wygładzenie powierzchni skóry i zwiększeniem wydajności. Minusem jest klej, który przylega do powierzchni skóry. Ten rodzaj suszenia jest odpowiedni dla pewnych rodzajów skór ( wierzchnich, podszewkowych,, galanteryjnych, dwoinach) , z wyłączeniem skór odznaczających się szczególną miękkością np. Skóry rękawiczkowe, odzieżowe, meblowe lub obuwiowe.


Suszenie prądami wysokiej częstotliwości

Jednym ze sposobów na zmniejszenie zawartości wody w skórze do pożądanego poziomu, jest suszenie prądami o wysokiej częstotliwości.W tym przypadku skóra zostaje mechanicznie pozbawiona nadmiaru wody. Skóry pomarszczone lub porozciągane przez system przenośnika taśmowego zostają umieszczone w polu elektrycznym o wysokiej częstotliwości