Skrzypienie skóry
Skrzypienie
Skrzypienie materiałów, takich jak skóra zależne jest od struktur w powierzchniach trących o sniebie wzajemnie. Juz mikroskopijne uderzenia materiałów, mogą powodować skrzypienie. Na takie zjawiska mają również wpływ ciśnienie, temperatura, zabrudzenia, wilgoć i zmęczenie materiału.
Hałasy spowodowane skrzypieniem mogą się pojawić w wielu miejscach we wnętrzach pojazdów, jak również w meblach skórzanych, np. w miejscu styku dwóch powierzchni lub przeszyć.
Typową metodą pomiaru skrzypień jest test "slip-stick". Polega na wcieraniu w próbkę skóry innej próbki pod standardowym ciśnieniem, która znajduje się na ruchomym torze.
- Miejsce styku we wnętrzu pojazdu, gdzie może pojawić się efekt skrzypienia.
- W pojazdach w wielu miejscach mogą występować odgłosy skrzypienia.
Powłoki przeciw skrzypieniu ("Antifriction Coatings")
Rozwiązaniem dla skrzypiącej skóry może być w niektórych przypadkach stosowanie specjalnych powłok - tzw. powłok przeciw skrzypieniu (ang. Antifriction Coatings, niem. Gleitlacke). Mają one na celu zmniejszenie lub zminimalizowanie tarcia na powierzchniach wykonanych na skórach. Przykładowe obszary zastosowań to np.: uszczelki gumowe w kontakcie ze skórą i tworzywa sztuczne w pojazdach mechanicznych. Celem takiej powłoki jest wyeliminowanie słyszalnego hałasu przez zmniejszenie tarcia spowodowanego przez mikroskopijne nierówności powierzchni, które sprzyjają temu efektowi.
W celu wyeliminowania hałasu powłoki przeciw skrzypieniu są stosowane w przemyśle meblowym i motoryzacyjnym, ale istnieją również preparaty dla użytkownika końcowego.
Powłoki aplikuje się nakładając cienkie, prawie niewidoczne warstwy na skórę w miejscach kontaktu z innymi materiałami.
- Różne rodzaje powłok przeciw skrzypieniu stosowane są do różnych celów (kontaktu z rożnymi materiałami).