Połysk na skórze
Spis treści
Stopień połysku na skórze
Obecnie większość skóry samochodowych i meblowych posiada matowe lub satynowe wykończenie. Z czasem użytkowania powierzchnia skóry "poleruje się" i dlatego nabiera połysku. Szczególnie dobrze widać tę różnice na siedzeniu kierowcy używanego pojazdu w stosunku do tylnej kanapy.
Skóra jest matowa, pod mikroskopem w przekroju poprzecznym odbicie światła od tej powierzchni powoduje rozszczepienie światła we wszystkich kierunkach - a dla oka ludzkiego wydaje się matowa i jasna. Matt skóra otrzymuje razem z górną powłoką i kolorem.
Połysk na skórze można otrzymać na kilka sposobów. W procesie wytwarzania skóry, istnieje wiele etapów, które mają wpływ na stopień połysku. Wygładzanie podczas suszenia próżniowego, rozciągając skórę w w procesie prasowania, nakładając warstwy farby błyszczącej, a także poprzez naklejanie na powierzchnie błyszczącej folii. Matowa powierzchnia jest wytwarzana dzięki matowym powłokom malarskim.
- Matowa skóra pod mikroskopem - typowa w tapicerkach samochodowych
- skóra krokodyla w połysku - odbicie światła
- Skórzane obuwie w skórze na ''wysoki połysk'', ale nie wszystkie buty są produkowane w połysku
Skóra w połysku w samochodach
Właścicielom pojazdów często przeszkadza, że fotel kierowcy i kierownica z czasem nabierają połysku. Podczas użytkowania każdy ruch poleruje powierzchnie skóry. Przez kontakt ze skórą, wpływ tłuszczy z ludzkich dłoni, wypełniają "doliny" w skórze. To wygładza powierzchnie i zmienia stopień odbicia światła. Dla ludzkiego oka staje się ciemniejsza i bardziej błyszcząca.
Istnieją produkty, które potrafią w pewnym stopniu odzyskać oryginalnym mat na skórze (środki czyszczące, Utrwalacz do skór, Leder Fresh Neutral "matt"), jednak nie istnieje złoty środek, który po jednorazowym zastosowaniu na zawsze wykluczy wpływ tłuszczy z ludzkich dłoni (nawet przez rękawiczki). Stosowanie środków czyszczących i pielęgnujących zaleca się w odstępstwach 3 miesięcy.
- Efekt metaliczny oraz patyna w Oldtimerach
Pomiar połysku
Połysk na skórze można mierzyć za pomocą specjalnych przyrządów pomiarowych porównując ja do znormalizowanej skali (tzw. Skala Boller). Bazując na danych zebranych można skórze przypisać jeden z stopni: pół-matt, matt, poł-połysk, połysk, wysoki połysk.
Opracowana przez dr. Boller w latach pięćdziesiątych skala połysku nie jest już dostępna od dziesięcioleci, zdefiniowała sześć podstawowych stopni połysku.
- Skala połysku