Skóra lakierowana

Logo big.png


Skora-lakierowana-14-buty.jpg
Lakierowane buty skórzane


Skóra lakierowana

Skóra lakierowana - skóra o wysokim połysku, gładka bez oznak blizn, które zostały zafarbowane powierzchniowo lub pokryte błyszczącą folią. Skóry lakierowany w większości są wykorzystywane w butach, kapeluszach, czapkach, torebkach.

W odzieży skóra lakierowana jest stosowana stosunkowo rzadko i raczej dla jest preferencji seksualnych. Dzisiaj zauważyć można wiele materiałów o wysokim połysku używanych w torbach i obuwiu w niższym segmencie cenowym. W takich przypadkach można zaryzykować stwierdzenie, że jest to ekoskóra.

W dawniejszych czasach błyszczące lub lakierowane skóry noszone były rzadziej, na specjalne okazje. Dziś tendencje się odwróciły i jest traktowana raczej, jako wyroby do użytku codziennego. W związku z tym nieestetyczne oznaki zużycia pojawiają się szybciej. Skóra lakierowana jest sztywna i nie posiada miękkiego chwytu, jak skóra naturalna.

Pęknięcia na skóry lakierowanej

Typowym uszkodzeniem, które może powstać na skórze lakierowaniem, to pęknięcia górnej warstwy. Powstają one przez zagniatanie skóry - tworząc mikroskopijne pęknięcia, które razem z użytkowaniem powiększają się.

Czyszczenie i konserwacja skóry lakierowanej

Do czyszczenia można używać wilgotnej szmatki. W szczególności jasne skóry lakierowane mają dużą wrażliwość na przyjmowanie obcych barwników. Dlatego nigdy nie należy umieszczać ich w plastikowych torbach, ani w kontakcie z innymi skórzanymi torbami. Barwniki pochodzące z innych wyrobów przenikają do skóry lakierowanej w miejscach styku. Porównać te można do tatuażu. Po wniknięciu nie podlegają już usunięciu. Ślady po długopisie są podobne do przebarwień od innych wyrobów. Jeśli ma być usunięta, musi nastąpić natychmiastowa reakcja na ślad, zanim barwnik zdąży przeniknąć pod warstwę lakieru.

Przebarwienia na skórze lakierowanie powstałe przez kontakt z innymi barwnikami.
Skora-lakierowana-07-torebka.jpg
Ślad po długopisie. Nie ma szans na usunięcie atramentu, jeśli plama nie jest świeża..
Skora-lakierowana-19-slad-po-dlugopisie.jpg


Starsze już wyroby ze skóry lakierowanej mogą z czasem zacząć się "kleić". Należy założyć, że jest to proces rozpadu. Niestety nie ma skutecznego sposobu, który wyeliminowałby klejenie się skóry lakierowanej. Można próbować czyszczenia łagodnym środkiem i dodatkowo przetrzeć benzyną do skóry. Przez chwilę lepkość na pewno się zmniejszy, lecz może powrócić.


Ważne: skóry lakierowane, szczególnie te starsze nie potrzebują olejowania i natłuszczania, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Wszelkie środki do pielęgnacji skóry nie są potrzebne, ponieważ powierzchnia skóry lakierowanej jest całkowicie zamknięta. Miałoby to sens w przypadku, gdyby powierzchnia skóry byłaby chociaż częściowo otwarta. Wtedy potrzebowałaby olejów lub tłuszczy. Ale tak nie jest. Pielęgnacja skórom lakierowanym może jej tylko zaszkodzić.

Dalsze informacje