Skóra antyczna

Dla starszej skóry zarezerwowane są dwa terminy:

  • Skóra antyczna
  • Patyna

Jednak tych dwóch określeń nie można stosować zamiennie. Odnoszą się do innych rodzajów skór. Ponadto skóra antyczna dzieli się na dwa rodzaje.

Skóra antyczna ze względu na wiek

Po pierwsze skórą antyczną nazywamy materiał, który liczy przynajmiej 100 lat, chociaż można spotkać się z literaturą, która nazywa antykami wyroby, które osiągają wiek 50 lat.

Skóra antyczna ze względu na design

Skórami antycznymi można nazywać również takie wyroby, które wyglądem mają przypominać skóry starsze. Termin ten może być ściśle powiązany z meblami Chesterfield lub krzesłami z wytłoczonymi wzorami. W takim wariancie nie wiek, ale wrażenia optyczne odgrywają decydującą rolę.

Skóra z patyną

Patyna pojawia się wtedy, gdy skóra "pięknie" się starzeje. Z czasem powstają na niej na wskutek użytkowania ciemniejsze punkty,plamy. Nadają skórze oryginalny charakter, wizualna głębie i świadczą o jej długiej historii. Takie okazy nie muszą mieć 100 lat, aby skóra miała zabatykowy charakter.

Patynowanie

Patynowanie to zabieg, którym poddanawana jest skóra, aby dostała charakter skóy z patyną. Podczas takiego zabiegu metodą natryskową nakładany jest ciemniejszy kolor farby na skórę. Taki efekt również uzyskuje się przez ścieranie farby.

Dalsze informacje