Świńska skóra

(Przekierowano z Skóra świńska)
Logo big.png


Świńska skóra

Na świecie żyje ok. 950 mln świń. Prawie 100% rocznie zostaje poddane ubojowi. Średnia wieku podczas uboju to 6-10 miesięcy. Skóry świńskie wynoszą od 5 do 7% światowej produkcji skóry, co stanowi 4 wynik na świecie po skórach pozyskiwanych z bydła, owiec, i kóz.

Skóry świńskie produkowane w Europie są bardzo bogate w tłuszcze. Zwierzęta udomowione posiadają nieznaczne owłosienie. Struktura włókien świńskiej skóry jest bardzo różna. Na głowie i bokach skóra jest luźna i gąbczasta.

Odzież ze świńskiej skóry

Najczęściej spotykana skóra w produkcji odzieżowej to skóra świńska. Oprócz jagnięcej i skóry koziej jest to najpopularniejszy rodzaj, z którego produkowana jest odzież skórzana. Wszystkie wymienione skóry są bardzo lekkie, nie za ciepłe, więc o bardzo szerokim spektrum zastosowania. Tylko w kombinezonach motocyklowych dominująca jest skóra wołowa. Jest o wiele grubsza i bardziej odporna na rozerwanie, ze względów bezpieczeństwa jest to wybór oczywisty.

Zwłaszcza w niższym segmencie cenowym skóra świńska jest przetwarzana na odzież skórzaną. Głównie zamsz, ale również jako pigmentowane skóry gładkie. Jest ona tańsza od skóry jagnięcej lub koziej i w porównaniu do nich cechuje się niższą wytzymałością na rozciąganie. Można się również spotkać z nazewnictwem Porc lub, gdy mowa o welurze - Porcvelours.


Introligatorstwo i podszewki skórzane

(źródło: http://www.feinleder-hoffmann.com)

Peccary - Pekari

Jest to nazwa dla skór świńskich pochodzącej z dzikich zwierząt zamieszkałych w Ameryce Południowej. Termin "Peccary" pochodzi zaś z języka brazylijskiego, od plemia Tupi i oznacza "zwierzynę, która kroczy wieloma ścieżkami w lesie". Skóra pozyskiwana z dzikich zwierząt cechuje się częstymi bliznami, które powinny być traktowane, jak cechy autentyczności. Jest autem jest wysoka elastyczność.

(źródło: http://www.heinzbauer.com)

Peccary nie należy mylić ze skóry Carpincho, którą pozyskuje się w Ameryce Południowej z różnych gatunków gryzoni.

Meble tapicerowane skóra świńską

Ciężko spotkać meble ze świńskiej skóry, ponieważ jest ona zbyt cienka, aby była używana do tego celu.

Walizka skórzana ze skóry świńskiej

Sadełko rowerowe ze skóry świńskiej

Dawniej siodełka rowerowe były również wykonywane ze skóry świńskiej. Ze względu na grubość takiej skóry, było to nietypowe zastosowanie.

Dalsze informacje

Filmy związane z różnymi gatunkami zwierząt