Skóra Pull-Up

(Przekierowano z Pull-Up)
Skora-olejowana-5.JPG


Skóra olejowana

Skóra olejowana jest to skóra gładka lub nubuk, na której wierzchnią warstwę nałożono warstwę wosku lub tłuszczu.

Przez zastosowanie miękkiej, woskowanej warstwy skóra szybko ulega patynowaniu, który jest efektem bardzo pożądanym. W zależności od producenta mebla, skóra, która otrzymała warstwę farby nad warstwę olejową - pierwsze ślady patyny widoczne są później, aniżeli, gdy warstwy farby brak.

Skóra olejowana najczęściej używana jest do produkcji torebek, butów i mebli skórzanych.

Skóra Pull UP

Termin skóra olejowana jest określeniem ogólnym. Skóry Pull-UP to zazwyczaj nubuk poryty lekką warstwą tłuszczu. Z czasem używania, ocierania, rozciągnania, tak jak we wszystkich skórach olejowanych pojawią się oznaki patyny. Skóry typu Pull-Up zaliczane są do skór nubukowych.

Istnieją również skóry, które nie są natłuszczane i olejowane. Są to aniliny. W tych typach skór zjawisko patyny nie pojawia się tak szybko i zauważalnie, jak w pull-upach.

W dawniejszych czasach warstwa mięsna była szlifowana i pokrywana warstwą tłuszczów i wosków. Stąd Pull-UP może być stosowany w szerszym zakresie, nawet jeśli jest to przetworzony nubuk. Cecha charakterystyczną jest zawsze warstwa wosku, która podczas użytkowania łatwo uzyskuje efekt patyny.

Pull-Up-4.jpg


Granica między skórą olejowaną i Pull-Up nie jest bardzo wyraźna. Istnieje wiele różnych odmian. Są skóry bardzo delikatnie natłuszczane, mocno woskowane, lekko szlifowane i mocno szlifowane.


Rady

Ważne jest informacja dla klienta przed zakupem dotyczącej powstawania efekty patyny razem z czasem użytkowania. W przeciwnym razie, klient może poczuć się rozczarowany podczas pojawiających się oznak użycia.

Mylne zamiennie stosowania nazewnictwa skór PU i Pull-Up

Błędnie skóra PU jest nazywana skórami Pull-UP. Skóry PU są skórami, gdzie na skórę została nałożona specjalna powłoka poliuretanowa. Nawet w instrukcjach dotyczących konserwacji pojawiają się błędne informacje dotyczące pielęgnacji takich mebli. Pod względem wizualnym skóry wyglądają podobnie, słowa PU i Pull-UP brzmią podobne, lecz są to kompletnie inne typy skór, dlatego preparaty do konserwacji znacząco różnią się od siebie.

Dalsze informacje