Przechowywanie skóry
Skóra surowa przed procesem garbowania, po uboju zwierzęcia musi być odpowiednie przechowywana, aby zapobiec jej uszkodzeniu.
Właściwości skóry, takie jak miękkość i elastyczność związane są w pewnym stopniu z jej wilgotnością. Pomieszczenia w których przechowywany jest surowiec nie powinny być zbyt suche, z odpowiednią cyrkulacją powietrza, o równomiernej temperaturze ok. 15°C. Należy unikać wyższych temperatur i ciągłych zmian wilgotności, aby nie wpływało to na negatywnie na skórę.
Zbyt niska wilgotność prowadzi do tego, że skóra z czasem staje się "krucha". Kiedy wilgoć jest zbyt duża lub pomieszczenie w którym jest przechowywana ma słaba wentylacje powstaje ryzyko rozwoju pleśni i nieprzyjemnego zapachy. Bezpośrednie działanie promieni słonecznych należy również unikać. Skóra wtedy blaknie i szybciej się starzeje. Skóry nie powinno przechowywać się na cementowych podłogach, ponieważ powstaje ryzyko kondensacji. Prowadzi to również do pleśni i plam.
Surowiec przechowuje się na półkach, gdzie odległość od podłoża powinna wynosić co najmniej 10 cm i poskładane błamy nie powinny być wyższe niż 50-60 cm. Ze względu na ciśnienie w stosunku do masy skór, może powodowac sklejanie się powierzchni surowca.
Skóra powinna być gładka, jak to tylko możliwe. Aby uniknąć zmarszczek i nierówności składowane skóry muszą być czyste i odpowiednio zabezpieczone przed szkodnikami. Dlatego należy kontrolować je na bierząco.
- Nadmierny nacisk na skórze powoduje zmarszczki i wgniecenia
- Typowe fałdy, które są następstwem niewłaściwego przechowywania skóry. Takie uszkodzenia, nie mogą być pomijane podczas kontroli jakości
- Bloki gotowych skór meblowych do odsprzedaży
- 100 błamów skóry = ok. 500 m<sup
- Wiszące skóry to najlepsza forma przechowywania gotowego surowca
Wiele szkodników może uszkodzić skórę. Należy na to zwrócić szczególną uwagę, ponieważ myszy, szczury, larwy, owady prowadzą do bezpośredniego uszkodzenia skóry. Owady i larwy żywią się szczególnie skórą garbowaną roślinie.
- uszkodzenia od gryzoni i owadów w starych książkach