Perforacja

Logo big.png


Skóra perforowana

Perforacja to przebijanie powierzchni skóry za pomocą matrycy, zwykle w regularnych odstępach.

Skóra samochodowa jest zazwyczaj skórą gładką licową z warstwą koloru oraz lakieru wykończeniowego. Jest ona zabezpieczona przed działaniem czynników zewnętrznych (zapewnia odporność na ścieranie, plamy, promieniowanie UV). Skóry anilinowe są zbyt delikatne i ich pielęgnacja jest bardzo wymagająca, dlatego takie tapicerki samochodowe zazwyczaj nie są oferowane przez producentów.

Wadą farbowania powierzchniowego skóry jest zmniejszona zdolność do "oddychania", dlatego fotele samochodowe są często perforowane. Gwarantuje to przepuszczalność powietrza i znacznie zmniejsza stopień "pocenia się" na miejscu siedzenia.

Przykłady perforacji w skórach samochodowych
Przykłady perforacji w skórach samochodowych


Perforacje są stosowane praktycznie tylko w przemyśle motoryzacyjnym. W sektorze meblowym nie przyjęły się. W obszarze drobnej galanterii oraz odzieży skórzanej są stosowane wyłącznie ze względów dekoracyjnych.

Producenci samochodów, tacy jak Mercedes-Benz, Opel, Ford, Porsche, Volkswagen stosują często perforację w swojej ofercie.

Bardzo dobrze znany jest przypadek w Mercedesie tzw Flechnarbung, który jest mieszanką perforacji oraz wytłaczanych wzorów.


Wytłaczanie wzorów w skórze perforowanej

Niektóre skóry posiadają silne tłoczenia, otwory w skórze sprawiają wrażenie połączonych pasów.

Mercedes Flechtnarbe - tłoczona i perforowana skóra
Mercedes Flechtnarbe - tłoczona i perforowana skóraFilm na temat wykonywania wycisków na skórze
{{#ev:youtube|TjLMzNFeb2U|400}}


Czyszczenie i pielęgnacja skór perforowanych

Perforowana skóra jest wrażliwa na zamoczenia. W związku z tym podczas zabiegów czyszczenia i pielęgnacji należy przestrzegać następujących procedur:

W obszarach dziurkowanych wszystkie produkty stosuje się bardzo oszczędnie, aby nie dopuścić do przeniknięcia płynów pod perforację. Wilgoć może pojawić się w wypełnieniu fotela (pianka, gąbką), powodując puchnięcia i zamoczenia. Wówczas widoczne są plamy na powierzchni siedzenia, tak jak na zdjęciach poniżej.


Podczas czyszczenia powinno używać się dozownika do wytwarzania piany. Po zabiegu czystą szmatką usunąć środek czyszczący z powierzchni skóry. Jeżeli ta prosta zasada będzie przestrzegana, nie powinny wystąpić żadne uszkodzenia wynikające z przemoczenia.

Dalsze informacje

Masz problem ze skórą, zgłoś się do nas! Logo transparent.png https://lederzentrum.pl