Olejowanie

Logo big.png


Oleje, tłuszcze i woski w produkcji wyrobów ze skóry

Korzystanie z tłuszczów, olejów i wosków w produkcji wyrobów skórzanych jest ważnym elementem. Substancje te stosuje się podczas produkcji (w celu uzyskania miękkości, impregnacji oraz odpowiedniego wyglądu). Pielęgnacja skóry również opiera się w dużej mierze na olejach i woskach.

Nawet podczas w niektórych metod garbowania tłuszcze odgrywają ważna rolę. Mają one wpływ na długoterminowa konserwacje błamów skóry. W produkcji ten proces nazywany jest garbowaniem tłuszczowym.

Natłuszczanie

W procesie garbowania ze skór pozyskanych z zwierząt pozbywano się naturalnych tłuszczy, ponieważ nie posiadają one właściwości konserwujących i są zjełczałe. W celu uzyskania stabilnie miękkich skór należy je natłuszczać. W dawnych czasach do skóry natłuszczane były mlekiem, żółtkiem jaj, olejem roślinnym lub rybnym. Tłuszcze używane są również do garbowania tłuszczowego. W związku z tym skóry zawierały max do 25% oleju i tłuszczu.

Natłuszczanie wpływa również na zapach skóry. To stanowi tylko cześć gamy zapachów, które odpowiadają za końcowy produkt, ale dobrej jakości skóra po olejowani nie mają niepokojącego zapachu.

Materiały służące do natłuszczania skóry

  • Zwierzęta morskie: tran, olej rybny
  • Oleje zwierzęce i tłuszcze: olej kopytny, łój wołowy, smalec, tłuszcz kostny
  • Oleje i tłuszcze roślinne: olej palmowy, olej słonecznikowy, olej rzepakowy, olej sojowy, olej kokosowy, olej z zaiaren palmowych, olej turecki
  • Woski: wosk carnauba, wosk montanowy, tłuszcz z wełny
  • Syntetyczne oleje: olej parafinowy, olej mineralny, alkohol tłuszczowy, estry kwasów tłuszczowych

Alkohole tłuszczowe

Nazwa odnosi się do ponownego natłuszczana skóry za pomocą olejów rozpuszczalnych w wodzie. Proces ten odbywa sie w trakcie garbowania lub po czyszczeniu chemicznym. Po takim czyszczeniu skra jest silnie odtłuszczana. Po ponownym natłuszczeniu skóra znowu staje się elastyczna i powraca jej oryginalny wygląd.

Tłuszcze używane w pielęgnacji i wykończeniu skóry

Skóra nie jest tylko olejowana i natłuszczona aby uzyskać gładki dotyk. Tłuszcze i oleje są używane jako środki pielęgnacyjne do powierzchni skóry np.: pasty do butów, która używana jest również do impregnacji.

Oleje, woski, tłuszcze stosowane do wykańczania skóry służą do uzyskania odpowiednich efektów na powierzchni. Skóra naoliwiona wzmacna efekt patyny.

Dalsze informacje