Utylizacja skóry
W każdej branży są stosowane dodatki chemiczne, a sektor skórzany musi przestrzegać rygorystyczne kwestie ochrony środowiska i przestrzegania limitów emisji.
Składniki
Tak więc, tylko pewne substancje mogą być stosowane podczas wytwarzania skóry i jej wykończenia:
- PCP (pentachlorofenol) Ten środek jest nadal używany głównie w krajach tropikalnych, ale rzadko w Europie od ponad dziesięciu lat.
- Niektóre barwniki azowe zawierające aminy, które są wymienione w rozporządzeniu towarów.
- Formaldehyd, który stosuje się w syntetycznym garbowaniu.
- Rakotwórczy chrom VI, który może powstać podczas garbowania chromowego w niekorzystnych warunkach. Stosowanie chromu VI jest limitowane - 3 gramy na każdy kilogram skóry.
Ograniczenia te wynikają z możliwości wchłaniania toksyn przez ciało ludzkie w codziennym użytkowaniu.
Utylizacja skóry
Proces ten stwarza problemy, ponieważ silnie pigmentowane oraz garbowane chromem skóry nie mogą zostać zniszczone w sposób przyjazny dla środowiska. Skóry w trakcie spalania uwalniają dioksyny, które muszą zostać filtrowane.
Nowa metoda oszczędzania energii podczas suszenia skóry w temperaturze nieco ponad 40°C , zmniejsza zużycie wody i zwiększa wydajność całego procesu pod względem ekologicznym. Producenci, którzy przykładają dużą wagę do tych czynników i praktycznie je realizują - ich produkty często określane są jako bioskóra (niem. bioleder, ang. bioleather). Choć należy zauważyć, że pod tym względem nie jest jasno określone, a nawet nie ma ustanowionych minimalnych wymogó prawnych dotyczących tego pojęcia, więc jest to raczej slogan reklamowy, który opera się wyłącznie na normach producentów i powinny być zweryfikowane przez klienta.