Tłoczenie skóry

(Przekierowano z Korygowane lico)
Logo big.png


Wytłaczanie skóry

Termin odnosi się do modyfikowania naturalnego obrazu wierzchniej warstwy skóry przez prasowanie, wytłaczanie lub walcowanie skóry specjalnymi maszynami. Tłoczenia mogą rozciągać się na całej powierzchni skóry lub wykonuje je się w formie indywidualnych nadruków w określonym miejscu.


Rodzaje tłoczeń

  • Tłoczenie, drukowanie pod naciskiem prasą - nanoszenie motywów przed farbowaniem skóry
  • Złocenie - przenoszenie tłoczenia z płatków złota
  • Tłoczenie kolorem - nanoszenie farbą tłoczenia przez folieParametry, które mają wpływa na tłoczenie:

  • Siła nacisku z jaką motyw dociskany jest do skóry
  • Czas wymagany do wykonania tłoczenia
  • Temperatura, w której dokonywane jest tłoczenie
  • Wilgotność skóry
W zależności od czasu, temperatury, ciśnienia i wilgotności skóry - tłoczenie może być mniej lub bardziej "silne". Bardziej skomplikowane motywy wymagają więcej pracy. Włókna skór, które mają większą wilgotność bardziej sprzyjają drukowaniu trudniejszych wzorów.

Wytłaczanie pojedynczych motywów jest bardzo kosztowne, dlatego przeważnie ogranicza się je do logo marek, znaków handlowych itp. W międzyczasie powstała nowa metoda wytłaczania pojedynczych motywów metodą laserową.


Przykładowo maszyna do tłoczeń na skórze może wykonywać motywy w wielkości do 400 cm2. Matryca (klisza) tej wielkości kosztuje około 1000 zł. Przy wielkości do 100 cm2 - około 600 zł. Wzory do tłoczeń wykonywane są z mosiądzu. Jest on bardzo trwały, a kontury są bardzo ostre i wyraźne. Tańsze wzory wykonywane są z magnezu. Taki wzór jest wstanie przeprowadzić od 20 do 50 powtórzeń tłoczeń. Wzory tłoczeń są przeważnie frezowane. Jako projekt w dzisiejszych czasach może być wykorzystany jeden z popularnych formatów obrazów i tekstów. Przygotowanie płyty drukarskiej odbywa się w ciągu kilku dni.

Sama czynność tłoczenia odbywa się zazwyczaj przy sile nacisku około 300 kg w temperaturze od 40°C do 90 °C. Skóra zawilgocona źle znosi ciepło. Czas wytłaczania wzoru zależy od grubości i wytrzymałości skóry, trwa od 2 do 30 sekund.


Generalnie prawie każdy rodzaj skóry może być tłoczony, jednak parametry, muszą być regulowane w zależności od rodzaju na którym ma być wykonany wzór. Siła nacisku, temperatura, wilgotność skóry ma wpływ na trwałość takiego wzoru. Oczywiście istnieją wartości graniczne temperatury i siły nacisku przy których można dokonywać tłoczeń.


Wytłaczanie skóry w celu osiągnięcia określonego wyglądu

Bardzo częstą przyczyną wykonywania tłoczeń jest osiągnięcie określonego wyglądu. Wzór, który zostanie wytłoczny na skórze będzie miał za zadanie osiągnięcie modnego wyglądu, upodobnienie się do skóry określonego zwierzęcia. W takich przypadkach nawet eksperci mają problem z określeniem dokładnie zwierzęcia, z którego pochodziła skóra, w takich przypadkach bez dokładnych badań nie ma możliwości ustalenia pochodzenia skóry.Zazwyczaj wyciski są przygotowywane na górnej części skóry. Czasami jednak wyciski tłoczenia są wykonywane poprzez nacisk z obydwóch stron. Dolna warstwa jest następnie stabilizowana specjalnym materiałem, aby wzór - nie odkształcił się.Tłoczenia skóry w celu korygowania lica skóry

Innym powodem dla którego tłoczenia skór są często używanie jest korygowania wad skóry spowodowanymi uszkodzeniami mechanicznymi zwierzęcia - zadrapania, blizny, ukąszenia itp W trakcie ich życia. Fachowy termin określający tą czynność to korygowane lico (ang. corrected grain). Zmniejsza to ilość odpadów skóry, sprawia że cała powierzchnia posiada jednolity wzór, przez wszystkie modele danej tapicerki meblowej, czy samochodowej wyglądają identycznie.

Naturalne blizny

Naturalne znamia na powierzchni skóry są zawsze inne niż reszta powierzchnia skóry. Oryginalnie powierzchnia jest drobnoziarnista.

Skóra nietłoczona

Cały błam skóry nie może być wykorzystany do produkcji, podnosi to koszty. Odpady nie będące wykorzystane ze względu na jakość, mogą zostać wytłoczone. Tylko 10-20% skór pochodzące prosto od zwierzęcia są dobrej lub bardzo dobrej jakości. Dzięki tłoczeniom skóry, odpadów jest mniej oraz zmniejszone są koszty produkcji. Nie tłoczona skóra z naturalnym licem, pory skóry są nadal widoczne


Skóra tłoczona i zeszlifowana - korygowane lico

Przed wytłaczaniem, skóra jest najpierw lekko przeszlifowana, aby uzyskać gładką powierzchnię. Nastepnie nakładana jest powłoka na bazie rozpuszczalnika i następuje tłoczenie jednolitego wzoru. Takie skóry są tańsze, w dotyku zimniejsze. Ponadto przepuszczalność powietrza jest znacznie niższa niż w przypadku skór z otwartymi porami.

Skóra tłoczona bez zeszlifowana

Tłoczenie z ominięciem szlifowania stosowane przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym, jednak zdarzają się również czasem w branży meblowej.

Film - motywy wyciskane na skórze

{{#ev:youtube|G-P7OgRQVKw|450}}

Dalsze informacje

Masz problem ze skórą, zgłoś się do nas! Logo transparent.png https://lederzentrum.pl