Rybia skóra
Rybia skóra jest rzadko spotykanym rodzajem skóry, głównie ze względu małą powierzchnię skóry jaka można z ryby pozyskać w całości. W ostatnich latach dużą popularność zyskała skóra z płaszczek, głównie dzięki swojej strukturze przypominającej szklane paciorki. Za ojców wykorzystywania skór rybich jako materiału produkcyjnego uważa się rdzennych mieszkańców Wschodniej Syberii plemię Nanai, którego tradycja opierała się na produkcji wszystkich ubrań ze skóry ryb. Proces garbowania rybiej skóry trwa około miesiąca. Do obróbki stosuje się skóry rekina, łososia, karpia, płaszczki, dorsza, suma, jesiotra. Skóra z ryby posiada kruchą strukturę, jest cieńsza od cielęcej, ale jest za to bardziej elastyczna i odporna na rozerwanie.
Spis treści
Skóra z węgorza
Skóra węgorza jest bardzo rzadko spotykana. Faktura skóry posiada w środkowych częsciach charakterystyczny pasek.
Kolekcja z Brzany
Gatunek brzany żyje w większych rzekach Ameryki Południowej. Skóra brzany ma charakterystyczną strukturę łusek i jest natychmiast rozpoznawalna jako skóra ryb. Skóry tego gatunku są bardzo rzadkie.
Skóra z rekina
Skóra rekina jest bardzo szorstka i ozdobiona jest licznymi drobnymi zgrubieniami. Wykorzystywana jest do produkcji butów, pasów, bransoletek i membran. W dawnych czasach ze względu na swoje właściwości wykorzystywana była tak, jak obecnie papier ścierny. Owijano nią także rękojeści mieczy zmniejszając ryzyko wyślizgnięcia się z dłoni. W średniowiecznej Japonii skóra rekina służyła, jako tarka do przygotowywania wasali. Dziś wyparły je tarki metalowe, dlatego spotkać je można tylko w tradycyjnych restauracjach japońskich(zdjęcie po prawej). Skóra rekina pozbawiona zgrubień nosi nazwę Boroso i charakteryzuje się wysokim połyskiem.
Skóra z karpia
Skóra karpia jest miękka i ma unikalną strukturę
- Skóra karpia silnie się łuszczy
Skóra z łososia
Skora łososia jest ciena i lekka. Po garbowaniu zachowuje swój oryginalny wygląd i fakturę. Zdaniem dostawców skóra z łososia charakteryzuje się większą wytrzymałością, niż skóry owcze bądź świńskie. Skórę łososia stosuje się głównie do produkcji akcesoriów takich jak modne torebki, ubrań oraz butów. Skóry te pochodzą z ryb hodowanych na specjalnych farmach. Na rynku produktów skórzanych przedmioty wykonane ze skóry łososia stanowią produkt niszowy. Skóra z łososia oferowana jest między innymi pod szyldem marki „Nanai”, która garbowana jest metodą wolną od chromu tzw. FOC.
- Skorupa skóry łososia - skóra wyprasowana i zafarbowana
- Rzadki widok - Łosoś w meblarstwie
Skóra z mureny
Skóra z mureny jest twarda i ma mniejszą liczbę łusek niż inne ryby.
Skóra z płaszczki
Skóra z płaszczki jest rzadko wykorzystywana w przemyśle garbarskim. Niekiedy wykorzystuje się ją do wyrobu akcesoriów takich jak torebeki, etui, pochwy do noży. Może być barwiona różnymi kolorami, zawsze zachowując swoją charakterystyczną fakturę w postaci jasnych kropek przypominających paciorki, które powstają w wyniku szlifowania jej powierzchni. Powierzchnia skóry płaszczki przypomina szklany paciorek także ze względu na swoją twardość. Ucięcie jej jest bardzo trudne i wymaga użycia specjalnych narzędzi.
- Płaszczka plamista - jasne miejsca w kształcie rombu powstające w wyniku szlifowania kulistych wydęć to tradycyjny znak rozpoznawczy skóry płaszczki
- Płaszczka kolczasta – jasna linia po środku jest również wynikiem szlifowania opuszek znajdujących się na powierzchni skóry
- Nieoszlifowane opuszki. Każdy fragment skóry płaszczki plamistej posiada kilka dużych opuszek po środku jego obszaru, gdzie znajduje się oszlifowany romb
- Skóra płaszczki oszlifowana na całej powierzchni
- Siodło rowerowe ze skóry płaszczki
- Pudełka firmy Loffelsend wykończone skórą płaszczki i częściowo drewnem i kośćmi
- Skóra płaszczki już w 18 wieku wykorzystywana była do wytwarzania kosztowności takich jak: lornetki teatralne, szminek, futerałów na instrumenty itp.
- Natomiast na początku 19 wieku nawet do wytwarzania najwyższej jakości mebli.
- Produkcja skóry płaszczki, suszenie.
Płaszczka atlantycka
Skóra płaszczki atlantyckiej ma kompletnie inną powierzchnie skóry w porównaniu do płaszczki plamistej i kolczastej. Nie posiada ona perlistej struktury, lecz gładką i bliznowatą powierzchnię. Produkty ze skóry płaszczki atlantyckiej są bardzo rzadkie.
- Skóra płaszczki atlantyckiej.
Pozostałe
- Więcej egzotycznych wyrobów na przykładzie pasków do zegarków.
Filmy związane z różnymi gatunkami zwierząt
Dalsze informacje
