Pielęgnacja skóry

(Przekierowano z Impregnat do skóry)

W dawnych czasach pielęgnacja skóry, miała na celu zabezpieczyć ten materiał przed warunkami pogodowymi. Cel ten został osiągnięty poprzez zastosowanie olejów i tłuszczy i służył do impregnacji skórzanych butów, pasków, uprzęży, hełmów i zbroi.

Co to jest pielęgnacja skóry ?

Ogólnie na świecie panuje przeświadczenie, że pielęgnacja skóry jest konieczna. Jednak problem pojawia się w wyborze odpowiednich środków do konkretnego rodzaju skór. Problemem jest brak odpowiedniej wiedzy na tematy - potrzeb skór meblowych, samochodowych, odzieżowych, jak również ochrony przed starzeniem, zużyciem lub zabrudzeniami.

Priorytetowym zadaniem dobrej pielęgnacji skóry jest zachowanie jej dobrej kondycji tak długo, jak to możliwe. Produkty takie, należy dobierać indywidualnie do potrzeb skóry. Najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy selekcji produktów to:

 • rodzaj skóry (np.: anilina, skóra licowa, dwoina, bycast)
 • przeznaczenie skóry (np.: tapicerka samochodowa, tapicerka meblowa, odzież)
 • wiek skóry
 • intensywność używania

W zależności do rodzaju skóry można zastosować ponowne olejowanie, aby zachować miękkość i elastyczność, nałożyć filtry UV, które zredukują tarcie, zaimpregnować, aby skóra była bardziej odporna na wilgoć. Wielu konsumentów zalicza proces czyszczenia do grupy środków, które odpowiadają za pielęgnację. Zadaniem czyszczenia jest usuwanie zabrudzeń oraz zaplamień. Na rynku znajduje się wiele produktów do czyszczenia i pielęgnacji skóry. Podjęcie decyzji, który środek jest odpowiedni nie jest łatwe.

Nowoczesne zestawy do pielegnacji skory-03.jpg


Na rynku znajduje wiele róznych środków do pielęgnacji skóry. Podjęcie decyzji, który jest odpowiedni nie jest łatwa


Buty skórzane podczas pielęgnacji można nadać wysoki połysk, który nada dodatkowo wodoszczelności obuwiu. Jednak taka czynność nie pasuje już do tapicerki samochodowej lub meblowej, które z reguły są matowe i tak powinno pozostać. W tych przypadkach powinno się koncentrować na ochronie skóry przed ścieraniem i ochronie przed plamami i przebarwieniami (w szczególności jasnych skór). Oldtimer wymaga ponownego oliwienia, które ochroni przed kruszeniem, łamaniem materiału i zabezpieczy przed szkodliwym działaniami promieni słonecznych. Baranie futro ma jeszcze inne potrzeby w zakresie opieki i nie jest to jeden patent, w porównaniu do skórzanej torby lub siodła.

Poniższy poradnik pomoże Ci zorientować się lepiej w zakresie produktów do pielęgnacji skóry.

Domowe recepty

Przez wieloletnie doświadczenie z produktami do pielęgnacji skóry, znamy najbardziej zawiłe tajemnice dotyczące opieki nad tym materiałem. Krem Nivea, olej rycynowy, oliwa - o tych i innych domowych sposobach pielęgnacyjnych słyszeliśmy już prawie wszystko. Skóra garbowana roślinnie np.: siodło lub obuwie są bardzo grube i mocne. Dlatego mogą być "smarowane" prawie każdym specyfikiem. W dzisiejszej produkcji skóry są bardziej cienkie, miękkie i garbowane inną metodą. I dlatego potrzebują odpowiedniej opieki. Na rynku znajduje się wiele produktów rożnych producentów. Nie należy lekceważyć destrukcyjnego wpływu tłuszczy i innych cieczy, które uszkadzają skórę.

Środki do pielęgnacja skóry na rynku

W handlu istnieje wiele różnych produktów do pielęgnacji skóry w wielu segmentach cenowych. Który jest odpowiedni dla Twojej skóry ? Klienci często wolą nie stosować do swoich skór żadnych środków z obawy przed niewłaściwymi produktami. Jednakże jest to całkowicie błędne myślenie. Nawet "tanie" specyfiki pielęgnujące są lepsze niż niestosowanie ich w ogóle.

Działanie każdy preparatu przez użyciem należy sprawdzić w niewidocznym miejscu. Jest to sprawdzona metoda, która ochroni w ewentualnym przypadku uchroni skórę przed niespodziewanymi skutkami. W szczególności nowe skóry są rzadko konserwowane. To, że jest to nowy wyrób, nie wyklucza potrzeby okresowego dbania o taki materiał. Chociaż nowa skóra nie jest krucha i nie będzie wysychać, ale jest podatna, jak każdy materiał na zaplamienia i ślady zużycia lub w najgorszym przypadku przebarwienia - spowodowane przez odzież - szczególnie jasne kolory. Aby uniknąć takich problemów, należy stosować produkty do pielęgnacji, które zostały zaprojektowane, aby zabezpieczać przed takimi problemami.

W przypadku skór z wyższej półki cenowej należy stosować produkty o wyższej jakości. Syntetyczne oleje w takich preparatach nie są pożywką dla bakterii i pleśni. W ten sposób żywotność zabezpieczonego materiału znacznie się wydłuża. Produkty do pielęgnacji z olejami syntetycznymi, tłuszczami i dodatkowymi filtrami UV są przeważnie droższe, ale również o wiele bardziej skuteczne.

W przypadku wątpliwość, przed właściwą aplikacją należy wykonać "próbę testową". Istnieje wiele preparatów o silnym zapachu., które do zabezpieczenia obuwia, nie będzie miało to znaczenia, ale do zastosowania na ubraniach, torbach, meblach lub samochodzie może być bardzo niewygodne.

Uszkodzenia skóry spowodowane produktami do pielęgnacji

Środki do pielęgnacji należy wybierać zgodnie z przeznaczeniem do odpowiedniego rodzaju skóry. Zastosowanie wosków do skóry do Nubuku spowoduje plamy, a impregnacja produktami do nubuku na skórze samochodowej będzie bezużyteczna, ponieważ tapicerka w aucie w większości przypadków to skóra licowa, która już posiada zamkniętą powierzchnie i takie preparaty nie poprawią jej ochrony. Z kolei intensywne czyszczenie skór o otwartych porach, spowoduje ciemniejsze plamy. Dlatego zastosowanie dedykowanego środka do odpowiedniego rodzaju skóry jest kluczowe.

Oczywiście uszkodzenia skóry mogą wystąpić nawet, gdy środek do czyszczenia i pielęgnacji zostanie wybrany prawidłowo zgodnie z przeznaczeniem. Obuwie, odzież i akcesoria skórzane wykonane są w większości za granicą. Na etapie projektowania, wybierany jest design, kolor, kształty, itd. Garbarz próbuje przekonać projektantów, że wyroby takie nie są w 100% przetestowane do codziennego użytku. To może być problemem podczas stosowania produktów do czyszczenia i konserwacji. W wyniku takiego postępowania środki mogą powodować szkody.

Oto kilka przykładów:

 • Często zdarza się że spray'e do impregnacji w niektórych skórach, (głównie buty i torebki) rozpuszczają powierzchnię (przeważnie w przypadkach szarych i ciemnych

skór). Tworzą się plamy, które nie mogą być usunięte. Producenci popełniają błąd. Składy preparatów do impregnacji są do siebie podobne i są używane przez wielu konsumentów. Klient w takich przypadku jest zdania, że to wina środków, jednak prawda jest taka, że skóra jest zbyt wrażliwa.

 • Całe generacje mebli tapicerowanych skórą-PU (dwoiny pokryte folią), były reklamowane z powodu rozpuszczania się górnej powłoki pod wpływem wody i olejów. Kontakt tego materiały ze skórą ludzką i włosami był dla niej szkodliwy. Konsumenci , których dotknęła taka szkoda, intensywniej czyścili i konserwowali meble. Tysiące modeli musiało zostać zareklamowane lub zlikwidowane z powodu kontaktu ze skórą i stosowania standardowych i łagodnych środków do pielęgnacji.
 • Skórzana odzież posiada często ograniczone informacje dotyczące pielęgnacji. Aplikowanie niewłaściwych środków może prowadzić do rozpuszczania kleju, ścierania się farby, kurczenia się skóry. Stosowanie odpowiednich środków, wykluczy powstawanie takich problemów.
 • W 2013 roku producenci produktów do pielęgnacji obuwia zanotowały znaczny wzrost skarg po zastosowania standardowych środków. Nawet wodne, łagodne środki czyszczące i produkty do pielęgnacji mogą rozpuścić warstwę farby, powodując nieodwracalne szkody. Zjawisko takie jest też znane w branży meblowej, w szczególności w dwutonowych (cieniowanych) skórach. Jeszcze często stosowana wilgotna ściereczka prowadzi do takich uszkodzeń. Sprawa jest oczywista, że w takich przypadkach producent produktów nie ponosi winy.
Wątpliwej jakości skóry, wada produktu, czy zły wybór preparatu ?


Konsument w takich przypadkach często stoi na przegranej pozycji (bez konieczności posiadania jasnych instrukcji, które produkty są zalecane do pielęgnacji). Producent wyrobu skórzanego może zwrócić uwagę na "nieprawidłową pielęgnacje lub czyszczenie". W ten sposób producent produktu wini następnie producenta wyrobu. Klient zwraca się po profesjonalną poradę, ale w przypadku sporu generuje to dodatkowe koszty i często obarcza winę na szkodę konsumenta.

Rodzaje produktów do pielęgnacji skóry

Mleczko do pielęgnacji

Gęsta, mieszanina o niskiej lepkości, kombinacja wody i tłuszczów/olejów może być łatwo aplikowane za pomocą miękkiej ściereczki. Może być dodatkowo wzbogacone o np. filtry UV, przeciwutleniacze, aby zredukować uszkodzenia skóry i zminimalizowanie tarcia/hałasu.

Krem do pielęgnacji

W porównaniu do mleczka, krem ma wyższą lepkość, tak więc bardziej wytrzymałą strukturę, ponieważ nie zawiera stabilizatorów. Działanie jest porównywalne względem mleczka, jednak wchłanialność jest mniejsza, ze względu na wyższą lepkość.

Wosk do skóry

Zwłaszcza w zakresie obuwia popularne jest stosowanie wosków na bazie wazeliny i tłuszczy zwierzęcych. Ich zadaniem jest przede wszystkim impregnacja (zabezpieczenie przed wodą i innymi cieczami), nawilżenie, ale dedykowane są tylko do skór gładkich, ponieważ na anilinach i zamszu zostawiając ciemnie plamy, które są bardzo trudne do usunięcia. W przypadku skór samochodowych i meblowych używanie wosków powinno być ograniczone, ponieważ natłuszczanie ma tylko sens w starszych skórach.

Olej do skóry

Dla skór twardych i wysuszonych płynny ojej jest najlepszym wyborem (wskazane również dla podeszw skórzanych). Środka nie należy stosować do skór anilinowych. Dyskusyjną kwestią jest to, czy tłuszcz lub olej jest odpowiedni do pielęgnacji skóry. Często słyszy się stwierdzenie, że tłuszcz zamyka pory skóry. Wręcz przeciwnie, olej sprawia, że skóra staje się "zbyt tłusta". Należy zaznaczyć, że wosk do skór niezawierający ciężkich żywic ledwo "dotyka" i nie zmniejsza oddychalności kombinezonu motocyklowego lub obuwia.Dla starszych, wysuszonych skór używanie oleju ma sens, ponieważ przenika on wgłąb włókien.

Impregnat do skór

Imregnat jest najczęściej utożsamiany z pielęgnacją skóry. Jednak impregnacja ma na celu tylko zwiększenie szczelności materiału. Dlatego nie może być rozumiana jako czyszczenie skóry, ale tylko warstwa ochronna dla wilgoci. W przeciwnym razie skóra z czasem wyschnie i stanie się krucha.Impregmaty nie służą do pełnej ochrony wrażliwych skór.

Wątpliwej jakości skóry, wada produktu, czy zły wybór preparatu ?

Szare Mydło

Szare mydło jest alkaliczne, w czasach wcześniejszych było używane do czyszczenia siodeł, pasków skórzanych. Obecnie nie jest to polecany środek do czyszczenia skór. Sama skóra w garbarni nabiera odczynu kwaśnego. Nowoczesne środki czyszczące nie posiadają odczynu zasadowego. Szare mydło w handlu jest dostępne zarówno w postaci ciekłej i stałej.

Balsam do skóry

Jako produkt do pielęgnacji balsam jest często oferowany dla skór gładkich, zawierający żywice i woski np.: wosk pszczeli. Ich głównym efektem jest odporność na wodę i zabrudzenia. Produkty na bazie woski lub żywicy służy głównie do impregnacji. Dlatego też produkty te są bardziej odpowiednie dla skór o otwartych porach. Efekt zamknięcia porów w wyniku stosowaniu wosku i żywicy sprawiają, że takie produkty nie są zalecane dla przemysłu motoryzacyjnego i meblarskiego.

Utrwalacz do skór

Jest to produkt do pielęgnacji skóry, który chroni górną warstwę skóry, gdzie znajduje farba i lakier wykończeniowy przed negatywnymi zewnętrznymi wpływami. Chroni przed ścieraniem i przebarwieniami od odzieży. Utrwalacz zazwyczaj nie zawiera tłuszczy, wosków ani olejów, zatem przeznaczony jest dla nowszych skór, które nadal nie potrzebują ponownego olejowania, ale są intensywnie używane.

Zasady kontaktu z produktami ze skóry naturalnej

 • Sprawdzić, czy skóra jest podatna na wchłanianie cieczy. Chłonne skóry (skóry anilinowe, semi-anilinowe lub zamsze). Wykonać test z kroplą wody. Dla skór zamkniętych, woda będzie spływać po powierzchni. Skóry otwarte są bardziej wrażliwe, woda wsiąka w skórę pozostawiając ciemniejszą plamę.
 • Wszystkie produkty najpierw wypróbować w niewidocznym miejscu. W szczególności w skórach otwartych należy sprawdzić, czy produkt jest dedykowany dla skór anilinowych.
 • Regularne czyszczenie i pielęgnacja skór znacznie wydłuża jej żywotność i zabezpiecza przed przebarwieniami.
 • Przed pielęgnacją należy zawsze wyczyścić skórę!
 • Chronić skórę przed silnym nasłonecznieniem i źródłami ciepła. Skóra bezpośrednio wystawiona na działanie promieni słonecznych wysusza się i kurczy. Dlatego należy unikać takich miejsc. W takich przypadkach należy również używać produktów do pielęgnacji, które zawierają filtry UV..
 • Wszystkie produkty na dużej powierzchni aplikować od szwu do szwu. Nie należy próbować usuwać zabrudzeń przez silne pocieranie. Skóra może się dodatkowo uszkodzić. Następnie poprosić o poradę eksperta.
 • Do usuwania zabrudzeń nigdy nie stosować silnych rozpuszczalników (aceton, zmywacz do paznokci, terpentyna itp.). Stosowanie takich specyfików tylko powiększy uszkodzenia.
 • Nie stosować do skór produktów, które nie są dla niej dedykowane np. pasta do butów, kosmetyki itp.
 • Jasne skóry posiadają ryzyko przebarwień od jeansów i innej odzieży.
 • Skóra pod wpływem czasu zaczyna posiadać ślady użytkowania. (zadrapania, otarcia, zabrudzenia, blaknięcie itp). Jeśli takie uszkodzenia zaczną być widoczne, należy zacząć działać. Skóry czyszczone i konserwowane regularnie są łatwiejsze w korekcie kolorów i łatwiejsze podczas ewentualnej naprawy.Często klienci pytają o możliwość naprawy, ale jest już za późno.
 • Skóra posiada optymalną wilgotność na poziomie 40-60% i wymaga wentylacji. Gdy wilgotność zaczyna przekraczać 70% - ryzyko powstania pleśni znacząco się zwiększa.

Porady dotyczące pielęgnacji skóry

Od wielu lat Lederzentrum, pracuje nad rozwojem produktów do pielęgnacji skóry. Należy podkreślić, że nia ma jednego słusznego produktu do pielęgnacji skóry, które będzie odpowiedni w każdym przypadku. Każdy rodzaj skóry, kolor, otwarta i zamknięta powierzchnia, wystawienie na działanie słońca. Nie które skóry są gładkie, inne szorstkie, w połysku lub matowe. Inne narażone na czynniki atmosferyczne. Dodatkowo trzeba rozróżniać, czy skóra jest nowa, czy starsza. Dlatego jeśli konsument nie jest pewny, jakiego produktu powinien użyć, najlepiej zasięgnąć porady ekspertów.

Dalsze informacje