Farby do skóry

Logo big.png


Farba do skóry

Wpływ na kolor skóry mają garbniki, których użyto podczas procesu garbowania skóry. Roślinne garbniki barwią skórę na brązowo, tran na żółto, ałun i garbniki syntetyczne na biało, chromowe barwią skórę na fioletowo-szary. Do farbowania skóry są używane dwa podstawowe rodzaje barwników. Skóra jest przefarbowana, a następnie barwiona powierzchniowo.

Przefarbowanie skóry

Po garbowaniu skóry zostają najpierw przefarbowane. Następuje to poprzez wchłanianie barwnika w skórę (jak atrament). Barwniki są coraz bardziej wchłaniane przez skórę. Pigmenty muszą połączyć się, nadmiar farby wypłukuje się, aby później skóra nie farbowała. Barwniki są przezroczyste (jasne), następnie nakłada się ciemniejszą farbę. Barwnik ten znany jest jako farba anilinowa. Wcześniej były to barwniki azowe, które nie są dziś stosowane ze względu na dużą toksyczność.

Skóra gładka,która jest farbowana powierzchniowo dodatkowymi warstwami pigmentu, w innych przypadkach, gdzie skóra nie jest farbowana powierzcniowo - jest określana jako anilina. Skóra anilinowa jest skóra przefarbowaną, jednak nie otrzymuje dodatkowych warstw pigmentu wykańczającego powierzchnię. Skóry szorstkie, również są skórami przefarbowanymi. Czasami takie skóry, mają dodatkowo tłoczone lico wzorem. W obszarze wzoru skóra jest gładka z pigmentem. Tłoczony nubuk był bardzo popularny w meblach w latach 90-tych. Skóry gładkie są często tak przefarbowane, aby w przypadku uszkodzeń mechanicznych prześwitywał podobny kolor. Taka skóra zachowuje się jak przefarbowana.

Farbowanie powierzchniowe (Pigmentowanie)

Wierzchnią warstwę skóry dodatkowo farbuje się kolorem na bazie pigmentu, który również stanowi warstwę ochronną. Pigment nakłada sie metodą rozpylania. Prawie wszystkie skóry samochodowe, meblowe, jak również torby, odzież i buty skórzane również posiadają dodatkową warstwę ochronną na bazie pigmentu. Skórę z dodatkową warstwą pigmentu, bardzo łatwo rozpoznać, wykonując test z kroplą wody. Kropla wody nie wsiąknie w skórę - będzie utrzymywać się na powierzchni.

W zależności od grubości nałożonej warstwy pigmentu skóry gładka może przyjmować różne nazwy:

  • Anilina - bez nałożonego pigmentu
  • Semi-anilina - farbowana powierzchniowo w niewielkim stopniu (pory nadal otwarte)
  • Skóra pigmentowana - skóra w pełni zafarbowana powierzchniowo


Farbowaniem powierzchniowym można uzyskać prawie wszystkie kolory z palety barw. Istnieją również odcienie z efektami połysku i metaliczne. Po warstwie pigmentu jest jeszcze nałożona transparentna warstwa lakieru ochronnego Top Coat. Służy on do utrzymania stabilności koloru i stopnia połysku. Warstwy pigmentu na skórze sprawiaj, że skóra staje się chłodniejsza w dotyku, niż skóry anilinowe (otwarte). Garbarz musi zdecydować, czy skóra ma być łatwiejsza w czyszczeniu i pielęgnacji (pigmentowana), czy przyjemniejsza w dotyku (anilina).

Skóry powlekane

W niektórych procesach produkyjnych na wierzchnią warstwę skóry naklejana jest folia. Metoda ta jest stosowana w skórach lakierowanych oraz w skórach PU.


Filmy na temat farbowania, odświeżania koloru skóry

{

Filmy na temat rodzajów skór

Dalsze informacje