Wgniecenia na skórze

(Przekierowano z Fałdy)
Logo big.png


Rozciągliwość skóry

Skóra naturalna jest miękka, elastyczna i rozciągliwa. Materiał składa się z nieskończonej ilość małych połączonych włókien. Dlatego skóra może być tłoczona, deformowana, może byc prasowana, z tłoczonym licem, może być miękka i twarda. Ta elastyczność ma również swoje minusy, mogą pojawić się zmarszczki, wgniecenia i fałdy.


Sprężystość skóry zależna jest z procesem garbowania i zmienia się w zależności od jego rodzaju. Poniższy rysunek pokazuje, jak na rozciągliwość skóry ma wpływ garbowanie chromem w zależności od miejsca na błamie skóry.


Wgniecenia, zmarszczki, fałdy na skórze

Dzięki elastyczności mogą przypadkowo zdarzyć się następujące deformacje skóry, takie jak nierówności, zmarszczki lub fałdy.

  • W meblach skórzanych na dużych powierzchniach pojawiają się miejsca zdeformowane w miejscach najczęstszego użytkowania, które nie są pożądane.
  • W skórze samochodowej najczęściach na fotelu kierowcy pojawiają się zmarszczki w miejscach wchodzenia i wychodzenia. Z czasem pojawiają się fałdy.
  • Z powodu niewłaściwego przechowywania ciężkich przedmiotów na skórze może prowadzić do deformacji skóry.
  • Na odzieży skórzana pojawiają się zmarszczki spowodowane nieprawidłowym przechowywaniem lub transportem w bagażu. Wgniecenia mogą pojawić się w miejscach stawu kolanowego lub biodrowego.

Już podczas obróbki skóry pojawią się deformacje i zmarszczki. Gotowy materiał nie może być osiągnięty bez zmarszczek i deformacji. Deformacje odkształca się pod wpływem ogrzewania. W przemyśle samochodowym używa się nawet fal podczerwonych, podczas tego procesu skóra jest ogrzewana przez 30-40 sekund, aby usunąć zmarszczki. W zbyt wysokiej temperaturze skóra utwardza się, co prowadzi do trwałego uszkodzenia.

Wgniecenia, zagniecenia w meblach skórzanych

Przede wszystkim w nowych meblach skórzanych, po pewnym czasie użytkowania pojawiają się wgniecenia w miejscach najczęstrzego użytkowania. W zależności od grubości i jakości skóry i konstrukcji mebla, wielkość fałdów może być rózne.

Grubsze skóry są mniej podatne na tworzenie sie zmarszczek i fałdów. Wielkości powierzchni między przeszyciami również odgrywają dużą rolę. Duże obszary są bardziej podatne na fałdy niż małe elementy.

Do badania fałd i zmarszczek wykonuje się różne testy oraz standardy. W napiętych przeszyciach wielkość fałd nie powinna być większa niz 10 mm, a w zwykłych przeszyciach nie większa niż 15 mm. Istnieje również zasada, że różnica w wysokości 200 mm dopuszczalna jest w elementach o szerokości siedziska od szwu do szwu do 70 cm. Przy jeszcze wiekszych powierychniach dopuszczalne sa jeszcze wyższe fałdy.

Do sprawdzania różnic w wysokościach fałd, zmarszczek, depresji istnieją specjalne przyrządy. Dlatego kryteria nie zawsze są jasne i reklamacje klientów nie zawsze uzasadnione.

Ze względu na "elastyczność" metod pomiarowych należy zawsze w sprawach spornych. poprosić o neutralną fachową opinie.

Wgniecenia, zagniecenia w skórzanej tapicerce samochodowej

Nawet siedzenia pasażera narażone są występowanie zagnieceń i fałd. Od wchodzenia i wychodzenia części, gdzie występuje tarcie pojawiają się deformacje.

Ciężar kierowcy ma wpływ na rozciąganie się włókien kolagenowych. To powoduje wgniecenia w skórze. Skóra zbytnio rozciąga się. Pewnym rozwiązaniem może być celowe kurczenie skóry pod wpływem duże ogrzania. Taka operacja jest bardzo ryzykowna, ponieważ przegrzanie skóry spowoduje jej trwałe, nieodwracalne uszkodzenie.


Skóra marszczona

Projektanci mogą również celowo umieścić zmarszczki. Tak, jak na poniższych przykładach:

Wgniecenia na skórze

Z powodu niewłaściwego przechowywania ciężkich przedmiotów na skórze, mogą pojawić się punkty nacisku. W zależności od wagi i czasu trwania obciązenia możliwe takie uszkodzenia są w różnym stopniu usuwalne.

Pomarszczona odzież skórzana

Czasami odzież skórzana jest pomarszczona z powodu niewłaściwego przechowywania. Pojawiają się wyraźnie zmarszczki i fałdy.

W takich przypadkach często niewystarczające jest podgrzanie miejsca suszarka do włosów i wygładzanie. Można spróbować również prasowania skóry żelaskiem. Nie za gorąco, nie za pomocą pary wodnej, nie na mokrej skórze! Wskazany jest podkład składający się z papieru do pieczenia.

W skrajnych przypadków taka odzież powinna być całkowicie wyprana i wysuszona zgodnie z instrukcjami prania wyrobów skórzanych. Zmarszczki powinny zniknąć całkowicie.

Film - Jak usunąć wgniecenia i zagniecenia na skórach

Dalsze informacje