Wgniecenia na skórze
Spis treści
- 1 Rozciągliwość skóry
- 2 Wgniecenia, zmarszczki, fałdy na skórze
- 3 Wgniecenia, zagniecenia w meblach skórzanych
- 4 Wgniecenia, zagniecenia w skórzanej tapicerce samochodowej
- 5 Skóra marszczona
- 6 Wgniecenia na skórze
- 7 Pomarszczona odzież skórzana
- 8 Film - Jak usunąć wgniecenia i zagniecenia na skórach
- 9 Dalsze informacje
Rozciągliwość skóry
Skóra naturalna jest miękka, elastyczna i rozciągliwa. Materiał składa się z nieskończonej ilość małych połączonych włókien. Dlatego skóra może być tłoczona, deformowana, może byc prasowana, z tłoczonym licem, może być miękka i twarda. Ta elastyczność ma również swoje minusy, mogą pojawić się zmarszczki, wgniecenia i fałdy.
- Skóra składa się z niezliczonej ilości włókien kolagenowych połączonych ze sobą. Można je stale zdeformować działając na nich duża siłą.
Sprężystość skóry zależna jest z procesem garbowania i zmienia się w zależności od jego rodzaju. Poniższy rysunek pokazuje, jak na rozciągliwość skóry ma wpływ garbowanie chromem w zależności od miejsca na błamie skóry.
- Rózne obszary błamu różnie podatne są na rozciągliwość.
Wgniecenia, zmarszczki, fałdy na skórze
Dzięki elastyczności mogą przypadkowo zdarzyć się następujące deformacje skóry, takie jak nierówności, zmarszczki lub fałdy.
- W meblach skórzanych na dużych powierzchniach pojawiają się miejsca zdeformowane w miejscach najczęstszego użytkowania, które nie są pożądane.
- W skórze samochodowej najczęściach na fotelu kierowcy pojawiają się zmarszczki w miejscach wchodzenia i wychodzenia. Z czasem pojawiają się fałdy.
- Z powodu niewłaściwego przechowywania ciężkich przedmiotów na skórze może prowadzić do deformacji skóry.
- Na odzieży skórzana pojawiają się zmarszczki spowodowane nieprawidłowym przechowywaniem lub transportem w bagażu. Wgniecenia mogą pojawić się w miejscach stawu kolanowego lub biodrowego.
Już podczas obróbki skóry pojawią się deformacje i zmarszczki. Gotowy materiał nie może być osiągnięty bez zmarszczek i deformacji. Deformacje odkształca się pod wpływem ogrzewania. W przemyśle samochodowym używa się nawet fal podczerwonych, podczas tego procesu skóra jest ogrzewana przez 30-40 sekund, aby usunąć zmarszczki. W zbyt wysokiej temperaturze skóra utwardza się, co prowadzi do trwałego uszkodzenia.
- Zagniecenia na skórze podczas składowania w magazynie - zagniecenia w meblu skórzanych.
Wgniecenia, zagniecenia w meblach skórzanych
Przede wszystkim w nowych meblach skórzanych, po pewnym czasie użytkowania pojawiają się wgniecenia w miejscach najczęstrzego użytkowania. W zależności od grubości i jakości skóry i konstrukcji mebla, wielkość fałdów może być rózne.
- Zdjęcia ze sklepu meblowego. Takich mebli nie można kupić, jeśli klient nie chce mieć zmarszczek i fałdów.
Grubsze skóry są mniej podatne na tworzenie sie zmarszczek i fałdów. Wielkości powierzchni między przeszyciami również odgrywają dużą rolę. Duże obszary są bardziej podatne na fałdy niż małe elementy.
- Typowe fałdy w meblach skórzanych.
- Typowe fałdy w meblach skórzanych.
- Ekstremalne zmarszczki w starszych meblach skórzanych.
- Typowe wgniecenia w miejscach siedzenia.
- Typowe wgniecenia w miejscach siedzenia.
- Typowe fałdy na krzesłach skórzanych.
- Typowe fałdy na fotelach samolotowych.
Do badania fałd i zmarszczek wykonuje się różne testy oraz standardy. W napiętych przeszyciach wielkość fałd nie powinna być większa niz 10 mm, a w zwykłych przeszyciach nie większa niż 15 mm. Istnieje również zasada, że różnica w wysokości 200 mm dopuszczalna jest w elementach o szerokości siedziska od szwu do szwu do 70 cm. Przy jeszcze wiekszych powierychniach dopuszczalne sa jeszcze wyższe fałdy.
Do sprawdzania różnic w wysokościach fałd, zmarszczek, depresji istnieją specjalne przyrządy. Dlatego kryteria nie zawsze są jasne i reklamacje klientów nie zawsze uzasadnione.
Ze względu na "elastyczność" metod pomiarowych należy zawsze w sprawach spornych. poprosić o neutralną fachową opinie.
Wgniecenia, zagniecenia w skórzanej tapicerce samochodowej
Nawet siedzenia pasażera narażone są występowanie zagnieceń i fałd. Od wchodzenia i wychodzenia części, gdzie występuje tarcie pojawiają się deformacje.
- Typowe zmarszczki na fotelu kierowcy. Takie widoki są charakterystyczne dla produktów ze skóry.
Ciężar kierowcy ma wpływ na rozciąganie się włókien kolagenowych. To powoduje wgniecenia w skórze. Skóra zbytnio rozciąga się. Pewnym rozwiązaniem może być celowe kurczenie skóry pod wpływem duże ogrzania. Taka operacja jest bardzo ryzykowna, ponieważ przegrzanie skóry spowoduje jej trwałe, nieodwracalne uszkodzenie.
- Typowe wgniecenia na siedzeniu kierowcy. Tak silne zmarszczki mogą wystąpić dopiero po wielu kilometrach.
- Naprawa fałdów w Porsche Cayenne przez ogrzanie skóry i likwidowanie fałd. Różnica jest znaczna.
- Fałdy na nowej skórze, w granicach tolerancji.
Skóra marszczona
Projektanci mogą również celowo umieścić zmarszczki. Tak, jak na poniższych przykładach:
Wgniecenia na skórze
Z powodu niewłaściwego przechowywania ciężkich przedmiotów na skórze, mogą pojawić się punkty nacisku. W zależności od wagi i czasu trwania obciązenia możliwe takie uszkodzenia są w różnym stopniu usuwalne.
- Typowe wgniecenia na fotelach samochodowych.
Pomarszczona odzież skórzana
Czasami odzież skórzana jest pomarszczona z powodu niewłaściwego przechowywania. Pojawiają się wyraźnie zmarszczki i fałdy.
W takich przypadkach często niewystarczające jest podgrzanie miejsca suszarka do włosów i wygładzanie. Można spróbować również prasowania skóry żelaskiem. Nie za gorąco, nie za pomocą pary wodnej, nie na mokrej skórze! Wskazany jest podkład składający się z papieru do pieczenia.
W skrajnych przypadków taka odzież powinna być całkowicie wyprana i wysuszona zgodnie z instrukcjami prania wyrobów skórzanych. Zmarszczki powinny zniknąć całkowicie.