Skrzypienie skóry

(Przekierowano z Efekt skrzypienia)
Logo big.png


Skrzypienie

Skrzypienie materiałów, takich jak skóra zależne jest od struktur w powierzchniach trących o sniebie wzajemnie. Juz mikroskopijne uderzenia materiałów, mogą powodować skrzypienie. Na takie zjawiska mają również wpływ ciśnienie, temperatura, zabrudzenia, wilgoć i zmęczenie materiału.

Hałasy spowodowane skrzypieniem mogą się pojawić w wielu miejscach we wnętrzach pojazdów, jak również w meblach skórzanych, np. w miejscu styku dwóch powierzchni lub przeszyć.

Typową metodą pomiaru skrzypień jest test "slip-stick". Polega na wcieraniu w próbkę skóry innej próbki pod standardowym ciśnieniem, która znajduje się na ruchomym torze.

Powłoki przeciw skrzypieniu ("Antifriction Coatings")

Rozwiązaniem dla skrzypiącej skóry może być w niektórych przypadkach stosowanie specjalnych powłok - tzw. powłok przeciw skrzypieniu (ang. Antifriction Coatings, niem. Gleitlacke). Mają one na celu zmniejszenie lub zminimalizowanie tarcia na powierzchniach wykonanych na skórach. Przykładowe obszary zastosowań to np.: uszczelki gumowe w kontakcie ze skórą i tworzywa sztuczne w pojazdach mechanicznych. Celem takiej powłoki jest wyeliminowanie słyszalnego hałasu przez zmniejszenie tarcia spowodowanego przez mikroskopijne nierówności powierzchni, które sprzyjają temu efektowi.

W celu wyeliminowania hałasu powłoki przeciw skrzypieniu są stosowane w przemyśle meblowym i motoryzacyjnym, ale istnieją również preparaty dla użytkownika końcowego. Powłoki aplikuje się nakładając cienkie, prawie niewidoczne warstwy na skórę w miejscach kontaktu z innymi materiałami.

Dalsze informacje