Dwoina

Logo big.png


Termin Dwoina

Jeśli skórę dzieli się na całej powierzchni na kilka warstw, oddzielone warstwy nazywa się dwoiną. Często grubsze skóry najcześciej wołowe, które dają od 5 do 10 milimetrów sinego materiału są dzielone na warstwy. Powstałe warstwy nazywa się dwoiną licową (górna warstwa) i dwoiną mizdrową. (dolną warstwę) W wypadku skór bardzo grubych możliwe jest wydzielenie dodatkowo warstwy środkowej. Dwoiny mizdrowe są szorstkie z obu stron tak jak spodnia warstwa skóry licowej.

Dwoina.JPG
Skóra jest dwojona. Górna warstwa jest to dwoina licowa (Narbenspalt ) dolna to dwoina mizdrowa. (Fleischspalt) Poza garbarnią tylko dwoiny mizdrowe są traktowane i określane terminem dwoina.

Za najbardziej wartościowa uważa się dwoinę licową. Jeśli przyjrzymy się splotom włókien najbardziej silne sploty występują w górnej warstwie lica i w obszarze struktury lica. Ta cześć skóry jest bardziej odporna na zginanie i rozdarcia. W dalszym procesie obróbki skóra ta nazywana jest skóra licową.


Po opuszczeniu garbarni termin dwoina nie jest używany w przypadku warstwy licowej. Osoby handlujące skórą i klient indywidualny nazywa skóry ze względu na sposób wykończenia: „skóry gładkie”, „aniliny”, „skóry nappa”, „licowe” itp.

Po dwojeniu dolna warstwa posiadająca szorstkie obie strony nie nosi w praktyce nazwy dwoina mizdrowa lecz jest określana jako dwoina, dwoina welurowa, welur lub ze względu na wykończenie jako skóra szorstka. Pozwala to też laikowi łatwiejsze rozpoznanie rodzajów skór.

Dzięki takiej terminologii jasne jest że terminu dwoina używa się do skór z dolnych (spodnich) warstw, które są mniej stabilne.

Słowo dwoina powinno pojawiać się w opisie wszystkich produktów do wyrobu których została użyta dwoina mizdrowa. Na przykład dwoina bydlęca, dwoina świńska itd. Nazwa powinna informować, ze skóra ta nie jest tak wysokiej jakości jak dwoina licowa.

O skórach dwoinach i welurach można mówić jako o prawdziwej skórze jeśli są spełnione wszystkie standardowe warunki. (grubość powłoki, oraz stosunek do innych materiałów) Natomiast powinna być jasno umieszczona delkaracja, że taka skóra jest dwoiną. Niestety najczęściej na wyrobach nie ma takiej informacji. Klienci mogą wykorzystać tą nieprawdziwą deklarację jako podstawę do reklamacji.

W przemyśle odzieżowym typowymi skórami szorstkimi są welury świńskie i velury kozie.

Skóra świńska jest w porównaniu do koziej nieco bardziej sztywna i mniej odporna na rozdarcia. Dlatego ceno taniej wypadają skóry świńskie.

Welur świński jest często nazywany "Porc Split". Jest to angielska nazwa welurów ze skór świńskich.

W przemyśle obuwniczym dwoiny są powszechnie używane ze względu na swoją oddychalność. Bardzo popularne jest użycie dwoin w obuwiu sportowym.

W przemyśle meblarskim dwoiny są najczęściej tłoczone tak, aby przypominały skórę licową. Takie skóry nazywa się dwoiną tłoczoną, PU-Leder lub Bycastem.

W wypadku dwoin tłoczonych na skórę nakładane jest spoiwo w którym tłoczony jest wzór lica. W wypadku skór PU-Leder na powierzchnię dwoiny przyklejana jest folia poliuretanowa.

W życiu codziennym tylko nieliczne dwoiny w przemyśle meblarskim są jasno oznaczone. Najczęściej takie skóry są oznaczane terminem „Prawdziwa skóra” Zwykle brakuje określenia że dana skóra jest dwoiną, a grubość powłoki kryjącej często przekracza 0,15 mm przez to taka skóra musi być oznaczona dodatkowo jako skóra pokryta. (pokryta dwoina)

Nieprawidłowe oznaczenia skóry wprowadzają często w błąd konsumentów i powinny być również reklamowane w wypadku uszkodzeń w okresie gwarancyjnym.

Odzież skórzana

W odzieży są to zamsze świńskie lub kozie. Świńskie są zazwyczaj nieco sztywniejsze. W związku z tym cenowo jest tańszy, niż kozi. Często również spotykany jest pod angielską nnazwą "Porc Splicie".

Zastosowanie

Buty

W butach dwoina jest powszechne i szeroko rozpowszechniona, zwłaszcza ze względu na oddychalność.

Przemysł Meblowy

W branży meblarskiej górna warstwa dwoiny została tak wykończona, żeby możliwe jak najbardziej przypominała skórę z jej naturalnymi cechami, tj. blizny, znamiona itp.Skórę tego typu nazywamy "wytłoczoną górną warstwą lica" lub "eko-skórą". W ekoskórach na wierzchnią warstwą nanoszona jest folia poliuretanowa. W życiu codziennym w niewielu przypadkach rodzaje skór meblowych są oznaczone poprawnie. Większość dwoin jest uznawana za "prawdziwe skóry" ponieważ spełniają określone normy. Brak jednoznacznego podziału dwoin, powoduje że skóry cieńsze są dodatkowo powlekane powłoką poliuretanową, aby spełniały określone normy dotyczące grubości. Tego typu praktyki wprowadzają w błąd konsumenta.

Przemysł Samochodowy

Nawet w samochodach dwoina staje się coraz bardziej powszechna. Producenci pojazdów często nie określają skór samochodowych, jako dwoin. Jednak firmy, które specjalizują się w produkcji dwoin, podkreślają, że nawet 10 milionów kierownic może być obszyte dwoiną. Jak również inne elementy wnętrza pojazdu. Błam skóry mierzy około 5 m² - jednak najlepszy fragment skóry mogący służyć do obszycia tapicerki to około 1,5 m². Wskaźnikiem wykorzystania materiałów byłoby pożądane, aby odróżnić skóry wyższej jakości. Zasadniczo, jeśli dwoina została przygotowana właściwie, posiada wszystkie cechy pełnowartościowej skóry. Wielu konsumentów uważa, że posiada tapicerkę skórzana, a w rzeczywistości może to być dwoina z tłoczonym licem.

Dwojenie skóry


Dwoina jako produkt gotowy

Istnieje wiele dziedzin, w których można sprawdzają się dwoiny. Przemysł obuwniczy, odzieżowy, galanteryjny to gałęzie w których dwoiny obrabia i wykorzystuje bezproblemowo. Sprzedawanie dwoiny o wyglądzie skóry gładkiej w przemyśle meblowym zwykle przyprawia klientów o frustrację. Istnieją jednak wysokiej jakości meble w których dwoina została użyta do wytworzenia wysoko gatunkowego welur.


Dwoina pokryta


Wytłaczane dwoiny

Jako tłoczone dwoiny są nazywane dwoiny, których szorstką (welurową) powierzchnię zafarbowano i wytłoczono wzór. Dwoiny te wyglądają po takim zabiegu jak zwykła skóra licowa. Ich jakość nie jest jednak tak dobra jak skór licowych ze względu na słabsza strukturę włókien w dolnej części skóry, z której wykonana jest dwoina. Skóra taka jest bardziej podatna na rozdarcie i uszkodzenia mechaniczne

Tłoczona dwoina i szlifowana i tłoczona skóra licowa nie są łatwe do odróżnienia


Dwoiny – uszkodzenia

Dwoiny i są bardziej podatne na pękanie niż skóry licowe.
W wypadku uszkadzenia dwoina strzępi się, oraz jest bardziej podatna na pęknięcia niż skóra licowa. Przy skórze licowej powierzchnia w pierwszej fazie powstawania wytarcia pozostaje gładka.

Produkcja skóry PU

Masz problem ze skórą, zgłoś się do nas! Logo transparent.png https://lederzentrum.pl

Dalsze informacje