Czyszczenie odzieży skórzanej

Czyszczenie

Czyszczenia odzieży skórzanej ze względu na rodzaje zabrudzeń oraz uszkodzeń może byc one wykonywane w specjalistycznej firmie lub we własnym zakresie.

Skóra może posiadać zabrudzenia spowodowane od użytkowania, potu i brudu z zewnątrz. Typowe uszkodzenia wynikające z użytkowania odzieży skórzanej to "zatłuszczenie kołnierza" lub mankietów. Potrzebne również może być w wyniku powstałych plam. Odzież skórzana również może być poddana profesjonalnemu czyszczeniu po dłuższym czasie ze względu na blaknięcie koloru. Skóra w takich przypadkach jest sucha i potrzebuje profesjonalnej opieki spowodowanej przez promienie UV. Czyszczenie nie w sensie klasycznym, lecz wyspecjalizowanej usługi, która usunie te mankamenty.

Odzież posiada zwykle instrukcje dotyczące czyszczenia i konserwacji, lecz są to ogólnikowe informacje i nieznaczące zbyt wiele dla określonego rodzaju naprawy skóry.

Sposoby czyszczenia

 • pigmentowane skóy gładkie (kropla wody nie wsiąka w skórę), niewielkie plamy często da się usunąć wilgotna ściereczką .
 • porowate aniliny (kropla wody wsiąka w skórę). Plamy i zabrudzenia wnikają w skórę i zazwyczaj nie można usunąć ich powierzchniowo. Tutaj często jedyną możliwością jest, aby usunąć farbę z detergentem w całości lub poddać ją profesjonalnemu czyszczeniu. Skóry anilinowe mają również tendencję do blaknięcia. Te uszkodzenia oraz zatłuszczone kołnierze, jedynym ratunkiem dla takich skór to skorzystanie z usług profesjonalnego czyszczenia.
 • Skóry zamszowe należy szczotkować lub szlifować w celu usunięcia jasnych plam. Dla cięższych zabrudzeń prać wyprać skórę w płynie do prania skór i kożuchów oddać do profesjonalnego czyszczenia.

Płyn do prania skór i kożuchów

Pranie można wykonać w specjalnym, przeznaczonym tylko do tego celu płynie do prania skór i kożuchów. Jest on idealny dla skór, ze względów higienicznych (starszych, ale nie oczyszczonych). Chociaż istnieje przesąd, że nie można przemaczać skóry, nie jest to prawdą. Skóra jeśli zamoknie - twardnieje. Jednak nowoczesne płyny do prania skór posiadają substancje nawilżające, niskie pH. Postępując zgodnie z instrukcjami, skóra po wypraniu niestwardnienie.

Czyszczenie skóry w pralniach chemicznych

W wielu miastach znajduje się pralnia chemiczna, która oferuje czyszczenia wyrobów skórzanych. Lecz większość takich zabiegów nie odbywa się na miejscu, lecz zebrana odzież skórzana oddawana jest do specjalistycznego zakładu czyszczenia skóry. W ostatnich latach ceny skórzanej odzieży stają się coraz bardziej przystępne. W dawniejszych czasach zwykła kurtka skórzana potrafiła kosztować w granicach 1500-2000 zł, dziś półki w sklepach odzieżowych z wyrobami skórzanymi mieszczą się nawet w przedziale cenowym do 300-800 zł. Tendencja ta przekłada się również w ilości firm specjalizujących się w czyszczeniu skór. W tym przedziale cenowym większość klientów jest w stanie

zapłacić rozsądną cenę za profesjonalne czyszczenie, olejowanie, impregnację i farbowanie.

Dlatego ilości skórzanych specjalistycznych środków czyszczących stale maleje w ostatnich latach. Jest to spowodowane sezonowym zapotrzebowaniem. Latem znacznie mniej odzieży jest poddawane czyszczeniu. Rynek nasycony jest odzieżą skórzaną z Azji. Silny wpływ na taką produkcję ma tania siła robocza. Projektanci wyrobów, którzy łączą ze sobą dużo rodzajów skór oraz materiałową podszewkę. W rezultacie ubrania skórzane są źle oznakowane i są poddawane czyszczeniu chemicznemu. W większości przypadków jednak skóra nie nadaje się do czyszczenia, pomimo takiego oznakowania. W większości przypadków nie można skontaktować się z producentem wyrobu i wtedy właściciel zostaje sam.

Problemy w czyszczeniu skór w pralniach chemicznych

Specjalistyczne czyszczenie jest konieczne w przypadku, gdy taki zabieg we własnym zakresie jest niemożliwy. Taka usługa jest potrzebna w przypadku np.: "zatłuszczanego kołnierza", silnych plam lub blaknięcia koloru.

 • Bardzo ważnym czynnikiem na początku jest rozróżnienie rodzaju skóry przez wykwalifikowanego serwisanta. Każdy rodzaj skóry potrzebuje innych metod czyszczenia. Ciemne i jasne skóry, Kombinacje skór dwubarwnych połączonych z tkaniną, skóry gładkie i zamsz. Wszystko musi zostać starannie ocenione, w przeciwnym razie aplikowane preparaty przeznaczone do innych rodzajów skór mogą przynieść więcej szkód, niż korzyści. Istnieją przypadki, w których nawet guziki muszą zostać ponownie przyszyte po wykonanym czyszczeniu. Zdradliwe mogą okazać się klejone pęknięcia, które rozpuszczają się w pralni chemicznej. Możliwe jest również to, że w procesie produkcyjnym zostały już podklejone, oczywiście winny jest producent, ponieważ kupujący nie wiedział o tym.
 • Ważnym aspektem jest wstępne czyszczenie/usuwanie plam. Dzięki temu etap właściwego czyszczenie, nie musi być tak intensywny. Chroni skórę i środowisko. (mniej intensywne środki, mniej detergentów oraz mniejsze obciążenia mechaniczne, mniejsze zużycie energii, mniejsze koszty naprawy, oraz co najważniejsze, lepszy efekt).
 • Do prania używa się rozpuszczalników czterochloroetylenu (PER - starsza metoda) i nieszkodliwych rozpuszczalników węglowodorowych KWL (nowsza alternatywa), posiada on w stosunku do rozpuszczalników mniejszą toksyczność, odtłuszcza skórę w mniejszych stopniu, pozostawia ją milszą w dotyku, trzeba zaznaczyć, że natłuszczanie skóry po czyszczeniu nie może być zbyt intensywne. KWL jest środkiem łatwopalnym oraz jest słabszym środkiem czyszczącym w porównaniu z rozpuszczalnikami czterochloroetylenu.
 • Podczas czyszczenia i suszenia odzieży skórzanej należy utrzymywać odpowiednią temperaturę, tak aby skóra nie twardniała i nie kurczyła się. Skóry garbowane roślinne są wrażliwe na temperaturę. W związku z tym, należy unikać temperatury powyżej 40°C.
 • Po czyszczeniu skórę w większości przypadków podlega olejowaniu (natłuszczaniu) oraz impregnacji (odporności na wodę). Ponieważ rozpuszczalniki używanie podczas czyszczenia są zbyt silne i prowadzą do usunięcia garbników - muszą one być z powrotem doprowadzone. Nie można skóry po czyszczeniu ponownie tylko natłuścić, ponieważ skóra nie odzyska swojej naturalnej miękkości, jak przed zabiegiem czyszczenia. Na niezaimpregnowanej skórze mogą powstać zacieki, np.: podczas deszczu.
 • Parametry bębna, takie jak prędkość obrotowa, wirowania podczas czyszczenia oraz ilość wyrobów, które się w nim się znajdują powinny być na tyle niskie, aby nie uszkodzić mechanicznie powierzchni i struktury skóry.
 • Po czyszczeniu skóra powinna zostać wysuszona.
 • W dalszych etapach należy sprawdzić, czy plamy zostały usunięte, podszewka nie została naruszona oraz, czy dalsze natłuszczanie i korekta koloru jest potrzebna. Skóry zamszowe należy ponownie wyszczotkować oraz zeszlifować do uzyskania jednolitego odcienia. Niektóre wyroby są klejone, podczas czyszczeniu w rozpuszczalnikach, klej rozpuszcza się, dlatego należy sprawdzić, czy takie miejsca nie wymagają ponownego sklejenia.
 • Po czyszczeniu chemicznym w wielu przypadkach potrzebne jest ponownie farbowanie powierzchni skóry. Pigmentowane skóry gładkie są barwione miejscowo na bazie pigmentu, tak jak w garbarniach. Trudniej farbuje się po czyszczeniu skóry anilinowe oraz zamsz. W takich przypadkach należy ustalić, czy można zafarbować skórę miejscowo, czy należy wykonać pełne farbowanie w specjalnych bębnach. Jeśli skóra anilinowa ma zostać zafarbowana ponownie w całości, uzyskanie dokładnie takiego samego koloru, jak przed czyszczeniem może nie być możliwe, ponieważ barwniki są przezroczyste i rzeczywisty kolor jest widoczny po wysuszeniu. Ważne jest również odpowiednie zafarbowanie, tak aby skóra ponownie zafarbowana "nie oddawała" koloru innym materiałom. Sytuacja komplikuje się, gdy wyrób ze skóry anilinowej posiada różne kolory na wielu elementach. Często zafarbowanie dokładnie takiego wyrobu nie jest możliwe.

Reasumując - wszystkie szczegóły oraz zasady jakich należy przestrzegać podczas czyszczenia odzieży skórzanej powoduje, że taki zabieg nie należy do najłatwiejszych oraz nie jest tani.

Dalsze informacje