Alcantara

Logo big.png


Alcantara nie jest rodzajem skóry, jest to nazwa handlowa dla tkanin, które zbudowane są z ultramikrofazy (mikrowłókien), która została zsyntetyzowana w Japonii z poliesteru i polistyrenu. W internecie można się również spotkać z nazwą "Alkantara".

W Japonii również można spotkać się z nazwą Ecsaine, w USA - Ultrasuede. Tymczasem produkowana jest głównie we Włoszech. Alcantara ma bardzo drobną strukturę, która w dotyku i wizualnie przypomina skóry welurowe, dlatego często mylona jest z prawdziwą skórą. Może być prana w temperaturze 40 stopni Celsiusza.

Alcantara w przeciwieństwie do skóry naturalnej jest "równomierna" na całej powierzchni. Przetwarzana jest przede wszystkim w przemyśle odzieżowym, meblarskim i samochodowym. Do produkcji foteli samochodowych - środkowe części siedzeń obszyte są alcantarą, a zewnętrze części (zwane potocznie boczkami) pokryte są skórą gładką - takie rozwiązanie jest stosowane przez niektóre marki samochodów. Takie wzornictwo nazywane jest z częściowym skórzanym wnętrzem. Ponieważ takie kombinacje producenci nazywają Alcantara-Skórzana Tapicerka, dlatego mylnie wiele osób uważa, że "Alcantara - skóra".

Typowym zachowaniem alcantary po pewnym czasie użytkowania jest powstawanie charakterystycznego mechacenia i filcowania. Można spotkać się z określeniem "łuszczenia się", jednak jest to błędem. Łuszczenie odnosi się do usuwania wierzchniej warstwy skóry.

Alcantara ma bardzo małą tendencje do blaknięcia. Ponowne farbowanie tego materiału nie jest możliwe, ponieważ jest to materiał syntetyczny nie przyjmujący barwników. Z zafarbowanych ponownie włókien ściera się farba.

Dalsze informacje