Ścinki

Logo big.png

Ścinki skór w obróbce skóry

Pod słowem ścinki skór rozumiemy część skory , która pozostała po zaplanowanym wycinaniu skóry i nie może być wykorzystana do produkcji. Są one zbyt małe lub mają uszkodzenia powierzchni. Skóry naturalne w przeciwieństwie do skór syntetycznych i Alcantary, są skórami zwierzęcymi, które nie mają idealnego kształtu geometrycznego i pomimo prób optymalizacji podziału dostępnych materiałów ścinków pochodzących ze skóry naturalnej jest znacznie więcej.

W przypadku małych elementów ścinki wynoszą około 20 procent powierzchni skóry.

W meblach i samochodach ilość odpadów wynosi zwykle od 30 do 45%. W przypadku zestawów meblowych o dużych poszczególnych powierzchniach ilość ścinków może sięgać nawet 80%. Ponieważ skóra jest sprzedawany na metry kwadratowe, ścinki skór zwiększają koszty. Tanie przedmioty wykonane ze skóry mają zatem więcej szwów i małe powierzchnie. Skórzana tapicerka wysokiej jakości będzie składała się z większych poszczególnych powierzchni. Ścinki skór nie są usuwane , ale są kupowane i np. stosowane jako izolacja podłóg lub sprzedawane do Chin i innych krajów rozwijających się. Z pozostałości poprodukcyjnych, jakimi są ścinki skór, wykonywane są np. torby skórzane, paski i inne skórzane akcesoria.

Cięcie skór w rzeźni

O wydajności skóry decyduje w pierwszym etapie sposób ściągnięcia skóry w rzeźni. Ilość odpadków z błamu może być zmniejszona dzięki czystemu i profesjonalnemu ściąganiu skóry z prostych odcinków. Jeśli skóra jest dobrze ściągnięta, będzie można łatwiej przeprowadzić procesy garbowania. Nieregularne błamy utrudniają procesy technologiczne. Skóry, w których rozcięcia znajdują się w centralnej części, nie mogą już zostać wykorzystane do dużych i średnich produktów, takich jak np. Sofy. Mocne nacięcia, mogą zmniejszyć wydajność powierzchni skóry. Nieregularności skóry mogą się łatwo zaplątać w maszynę w garbarni, w której może dojść do przerwania skóry. Nie tylko dziury, ale także nacięcia i rozcięcia powodują, że skóra jest nieużyteczna w produkcji. Wykończenie otworów lub punkty , które dają niestabilność jakości dobrej skóry. Do powstawania uszkodzeń na skórze, oprócz czynnika ludzkiego (brak koncentracji), sprzyja niewłaściwy dobór narzędzi do ściągania skóry.

Niechlujne ściąganie skóry, wiąże się z ryzykiem uszkodzenia skóry podczas dalszych procesów technologicznych: Nieregularne fragmenty skór mogą w najgorszym przypadku zaplatać się podczas dalszych procesów technologicznych w maszynę. Tak rozdarta skóra jest już często nie do uratowania. Praktyka ciecia tzw. ADH, powinna zapobiec tego typu problemom od samego początku i zapewnić jakość skóry: Jedno cięcie pod brzuchem biegnie prosto i centralnie od odbytu do pyska i spotyka się na wysokości moszny i z tylnymi kopytami wzdłuż tylnej strony i prowadzi za tylnymi kopytami. Cięcie przednich kopyt (tylnej strony przednich kopyt) i spotyka sie na cieciu na brzuchu i piersi.

Dalsze informacje