Spodnie skórzane

Wersja z dnia 08:07, 11 kwi 2014 autorstwa Krzysztof (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Logo big.png


Spodnie skórzane są częścią garderoby skórzanej występującej w wersji krótkiej lub długiej. Wykonane mogą być w całości lub głównie ze skóry. Zasadniczo spodnie są garbowane chromem. Skóra, jaka może zostać użyta do uszycia spodni może pochodzić od wielu gatunków zwierząt. W większości przypadków wytworzone są ze skóry bydlęcej, koziej, jagnięcej lub świńskiej. Jednak można też spotkać się ze skórą jelenia lub kangurzą. Skóra użyta do tego celu musi być wystarczająco wytrzymała. Wykonane mogą być ze skóry gładkiej, nubuku lub zamszu.

Często na jeansach pojawia się łatka skórzana w tylnej stronie spodni.

Naszywka.jpg


Tradycyjne bawarskie kostiumy składają się ze spodni skórzanych rzadko sięgających powyżej kolan i są wyposażone w charakterystyczne paski i szelki. Mogą być szare, brązowe lub czarne, często ozdobione haftem. Wykonane ze skóry otwartej, chłoną ciecze i tłuszcze, dlatego po dłuższym użyciu pojawia się na nich charakterystyczny połysk (popularnie nazywane "krachledernen").


Na przestrzeni wieków spodnie takie był używane do ubierania chłopów do pracy na polach. Zmieniał się również wygląd stroju, dzięki Cesarzowi Franiszkowi Józefowi I Austro-węgier i Maksymiliana II Bawarskiego.

Kowboj z 1887 roku w spodniach Chaps. Zdjęcia: domena publiczna


Spodnie skórzane mogą również służyć, jako część odzieży motocyklowej oraz sportowej. Przykładem jest tzw. Chaps (od hiszpańskiego chaparajos). Są to część garderoby kowboja, które również miały chronić przed rogami byków.

Spodnie skorzane.jpg


W biznesie erotycznym również istnieje zapotrzebowanie na spodnie wykonane ze skóry, na przykład lakierowanej. Jednak w życiu codziennym również można spotkać spodnie skórzane w handlu. Najczęsciej wykonane są ze skóry gładkiej.