Anilina

(Przekierowano z Skóra anilinowa)

Anilina jest farbowana na wskróś specjalnie do tego przeznaczonymi barwnikami w wielkich beczkach. Jej cechą charakterystyczną są otwarte pory bez warstwy barwnika (koloru) na górnej warstwie, w ten sposób ujawnia się naturalna faktura materiału. Jest to bardzo drogi i ceniony materiał. Ze względu na brak pigmentacji - skóry anilinowe są bardzo miękkie i ciepłe w dotyku.

Często można się spotkać z nazwami czystej aniliny lub czystej skóry anilinowej.

Oprócz skór anilinowy, otwarte pory posiadają również skóry zamszowe. Skóry anilinowe należą do rodziny skór licowych.

Anilina stosowana jest praktycznie we wszystkich obszarach produkcyjnych. Od mebli skórzanych, przez torby, buty, odzież. Mniej powszechnie stosowane są w tapicerkach samochodowych.

Do produkcji skór anilinowych używane są absolutnie najszlachetniejsze skóry bez skaz, blizn, śladów ukąszeń ponieważ powierzchnia skóry jest całkowicie widocznie i nie podlega procesowi wytłaczania. Skóry bez takich uszkodzeń są bardzo rzadkie, dlatego skóry anilinowe są droższe niż pigmentowane gładkie.

Otwarte pory powodują, że w skórę anilinową wsiąka woda. Powodujące w tym miejscu ciemniejsze plamy. Dlatego jest bardzo podatna na zaplamienia oraz na blaknięcie spowodowane promieniowaniem słonecznym. W dotyku jest bardzo miła i ciepła, wizualnie są to skóry matowe.

Próby zastąpienia terminu anilina lub skóra anilinowa przez skóra naturalna nie powiodły się - termin aniliny za bardzo zakorzenił się w przemyśle, dlatego dla skór o otwartych porach to prawidłowe techniczne określenie dla tego typu skór.

Istnieją jeszcze skóry semi-anilinowe - posiadają one bardzo cienką warstwę pigmentu. Kropla wody wsiąką w nią wolniej niż w czystą anilinę.

Znaki szczególne

Istnieją przypadki, kiedy skóry oferowane są jako aniliny, a faktycznie nimi nie są. Posiadają ich cechy charakterystyczne, czyli są wrażliwe, ale posiadają lekkie wykończenie. Takie skóry nie są czystymi anilinami, co najwyżej można je nazwa semianilinami lub nawet skórami pigmentowanymi.


Dalsze informacje