Kombinezon motocyklowy

Logo big.png


Kombinezon.jpg


Kombinezon motocyklowy jest klasycznym rodzajem odzieży skórzanej. Doskonale chronią przed żywiołami i zimnem. Skóra jest materiałem przewiewnym, więc pozwala ludzkiej skórze na oddychanie. Jest to więc idealnym kompromisem między bezpieczeństwem, ochroną przed warunkami atmosferycznymi oraz komfortem.

Kombinezon ze skóry ze względu na tarcie jest znacznie lepszy zabezpieczeniem w razie wypadku, niż tekstylia. Najczęściej kombinezony motocyklowe są wytwarzane ze skóry wołowej, rzadziej z kangurzej.

Kombinezon ze skory kangurzej.jpg

Prawie zawsze, skóra licowa gładka używana jest o produkcji kombinezonów motocyklowych. Jednym z wyjątków jest bardzo udany Model BMW, gdzie do uszycia kombinezonu został użyty nubuk. Model takiego kombinezonu nazywa się Atlantis.

Do uszycia kombinezonu motocyklowego potrzebne jest zwykle od 4,5 do 5,5 m2 skóry. Ponieważ do uszycia kombinezonu potrzebna jest, jak największa powierzchnia, gdzie nie potrzebne będzie zszycie sąsiadujących elementów ze sobą. W obszarach, gdzie elementy są ze sobą zszyte ryzyko dostania się wody nie jest niższe, lecz wyższe.

Dobrze wykonane kombinezonie są jednak wodoodporne w miejscach szwów. W tym celu, np. nici bawełniane zostają powlekana tworzywem sztucznym. Jest on odporny na warunki atmosferyczne, rozdarcia i pod wpływem wilgoci pęcznieje, uszczelniając tym samym kombinezon.

Skóra używana w produkcji kombinezonów jest przeważa ciemniejszych kolorów. Podczas szybkiej jazdy owady, które zatrzymują się na kombinezonie, nie są wtedy tak bardzo widoczne. Na jasnych barwach, wszystkie uszkodzenia są wyraźnie widoczne, a czyszczenie wymaga o wiele więcej nakładów pracy.

Aby zmniejszyć nagrzewanie ciemnego koloru w pełnym słońcu, często producenci proponują tzw "Cool Leder". Ten rodzaj skóry nagrzewa się w znacznie mniejszym stopniu, niż inne rodzaje skóry.


Dalsze informacje